Kalça dislokasyonu gelişen meningomiyeloselli hastalarda nörolojik defisit seviyesi ile kalça dislokasyonu rekürrensi arasındaki ilişki
  1. Tez No: 431759
  2. Yazar: OKSANA KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK ERKOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Meningomiyelosel-çocukluk çağı engellilik nedenleri arasında 2.sıklıkla nörolojik bulguların ağırlığı, defektin seviyesine bağlı olarak değişir. Kas-iskelet sistemine ait sorunların temelinde,nörolojik tutulumun şekli, yeri ve konumuna bağlı olarak gelişen kalça instabilitesi, ayak deformiteleri ve skolyoz yer alır.Kalça instabilitesi tedavisini belirleyen en önemli faktörler-nörolojik tutulum seviyesi, çocuğun yürüme potansiyeli ve instabilitenin tek veya iki taraflı olmasıdır.Literatürde meningomiyeloselli hastalarının nörolojik defisit seviyesi ve hastalardaki kalça dislokasyonu ilişkisini gösteren birçok çalışma olmasına karşın farklı nörolojik defisitseviyleri ile ile skolyoz,ayak deformitelerinin kalça dislokasyonu üzerine etkisi olup olmadığını gösteren bir çalışma yoktur. Bizim çalışmada retrospektif olarak kalça dislokasyonu nedeni ile opere olan farklı nörolojik defisit seviyeleri olan hastalar inceledi .Bu hastalarda pelvikoblisite,skolyoz varlığı ve skolyozun kalça dislokasyonu üzerine etkisi,fizik tedavinin kalça dislokasyonu önlemedeki ve rekurens oranlarına etkisini karşılaştırıldı. Araştırma sonucu verilere dayanarak rekürrens açısından riskli bir yaş dönemi olmadığı, her yaş grubunda rekürrense rastlanabileceği ve rekürrens açısından yaştan ziyade nörolojik seviyenin daha önemli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Meningomyelocele- among the reasons of disability in childhood,severity of neurological symptoms changes depending on defect level.Hip instability developing depending on type of neurogical involvement,location of neurogical involvement and position of neurogical involvement,foot deformities and scoliosis take place at the basis of problems related to musculoskeletal system.The most important factors determining treatment of hip instability are neurogical involvement level,walking potential of child and that instability is single or double sided.İn literatüre;although there are many studies which Show relation between neurogical involvement level of patients with meningomyelocele and hip dislocations in atients,there is not anystudy about whether different neurogical involvement level,scoliosis and foot deformities have effects on hip dislocation. İn our study,the patients who are operated as retrospective due to hip dislocation and have different neurolojic deficit levels are examined.Pelvic oblisite,the presence of scoliosis,effect of scoliosis on hip disloof physiotherapy on prevention of hip dislocation and recurrence rates are compared in these patients. According to findings of this study these can be said that there is no a risky age in terms of recurrence,recurrence can be found in all ages and norological level is more important than age in terms of recurrence.