Bisfenol A'nın farklı hücre kültürlerinde DNA metilasyonu ve histon modifikasyonları üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation on the effects of bisphenol A on DNA methylation and histone modifications in various cell cultures
  1. Tez No: 431779
  2. Yazar: MİNE ŞENYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sentetik monomer olarak endüstride polikarbonat plastik ve epoksi reçinesinin üretiminde kullanılan bisfenol A (BPA), endokrin bozucu özelliğinden dolayı insan sağlığında yüksek risk oluşturmaktadır. Kimyasalların risk değerlendirmesinde tehlikenin tanımlanması aşamasında toksisite mekanizmalarının aydınlatılması önemli bir adımdır. Son zamanlarda endokrin etkiler gösteren çevresel kimyasalların gen ifadesindeki değişiklikler üzerindeki rolünün epigenetik mekanizmalar ile ilişkili olabileceği alternatif bir yol olarak ortaya çıkmaktadır. Yüksek lisans tezi kapsamında insan nöroblastoma (SH-SY5Y) ve insan prostat kanseri (PC-3) hücrelerinde BPA'nın doza bağlı olarak gelişen toksisitesinde, DNA metilasyonunun, gen ekspresyonlarının ve histon modifikasyonlarının rolünün araştırılması amaçlanmıştır. MTT ve NRU testlerine göre BPA'nın IC50 değerleri SH-SY5Y hücrelerinde sırası ile 183 ve 129 M ve PC-3 hücrelerinde ise sırası ile 217 ve 190 M olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Bisphenol A (BPA), as synthetic monomer used in industry in the production of polycarbonate plastic and epoxy resins, has endocrine disruptor properties and high risk on human health. Defining the hazard identification under the risk assessment of chemicals is an important step in the elucidation of the mechanism of toxicity. Recently, showing the role of endocrine effects of environmental chemicals on the changes in gene expression may be associated with epigenetic mechanisms are emerging as an alternative way. The aim of this Master Thesis was to investigate the effects of BPA on DNA methylation, gene expressions and histone modifications in human neuroblastoma (SH-SY5Y) and human prostate cells (PC-3). IC50 value of BPA was determined as 183 and 129 µM in SH-SY5Y cells and 217 and 190 in PC-3 cells by MTT and NRU tests.