Yumurtaya verilen bisfenol a'nın tavuklarda bursa fabricii'nin gelişimi ve perifer kan asit fosfataz pozitif lenfosit oranı üzerindeki etkilerinin histolojik ve enzim histokimyasal yöntemlerle belirlenmesi
Determination of the effects of bi̇sphenol A given in ovo on bursa fabricii development and proportion of acid phosphatase positive lymphocyte in chicken using histologic and enzyme histochemical methods
  1. Tez No: 499213
  2. Yazar: SELVİNAZ ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada döllü tavuk yumurtalarına farklı dozlarda verilen BPA' nın, bursa Fabricii'nin embriyonik gelişimi ve perifer kan asit fosfataz pozitif lenfosit oranı üzerindeki etkilerinin histolojik ve enzim histokimyasal metodlarla belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla İsa Brown ırkı yumurtacı tavuklara ait 310 adet döllü yumurta kullanıldı. Yumurtalar kontrol, taşıyıcı kontrol, 50, 100, 250 µg/yumurta BPA olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Kuluçkanın 13, 18 ve 21. günlerinde her gruptan 10'ar adet canlı embriyo elde edilinceye kadar yumurta açıldı ve elde edilen embriyolardan kan ve bursa Fabricii doku örnekleri alındı. Doku örnekleri, histolojik yöntemlerle takip edilerek parafinde bloklandı. Bloklardan alınan 6 µm kalınlığındaki kesitler, Crossmon'ın üçlü boyaması ve Pappenheim'in panoptik boyama yöntemleriyle boyandı. BPA uygulanan gruplarda kontrol grubuna göre bursa Fabricii dokusunun embriyonik gelişiminin geri kaldığı, lenfoid dokunun daha az hücre yoğunluğuna sahip olduğu ve ACP-az pozitif lenfositlerin sayıca azaldığı dikkati çekti.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of in ovo administrated BPA on the embryonic development of bursa of Fabricii and proportion of acid phosphatase positive lymphocyte in peripheral blood by means of histological and enzyme histochemical methods. For this purpose, 310 fertile eggs of Isa Brown laying parent stock were used. The eggs were divided into 5 groups as control, vehicle control, 50, 100, 250 µg/egg BPA. At the 13th, 18th and 21th days of incubation, eggs were opened until 10 living embryos were obtained from each group and blood and bursa of Fabricii tissue samples were taken from the obtained embryos. The tissue samples were immersed in paraffine blocks by means of common histological techniques. Tissue sections taken at 6 µm in thickness were stained with Crossmon's trichrome and Pappenheim's panoptic staining methods. İt was observed that, in BPA-treated groups, embryonic development of bursa Fabricii was retarded, the lymphoid tissue had less cell density and the number of ACP-az positive lymphocytes decreased.