Accounting for business combinations: A Turkish perspective
Ticari birleşmelerin muhasebesi: Türkiye yönünden değerlendirme
- Tez No: 43182
- Danışmanlar: PROF.DR. NURİ UMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
VI KISA ÖZET Ticari Birleşmelerin Muhasebesi: Türkiye Yönünden Değerlendirme by Ali İ. Şanver Doktora tezinin ağırlık noktası Türkiye ortamındaki ticari birleşmelerin muhasebe yönünden incelenmesidir. Türk muhasebe teorisinde bu konuda ilk çalışmayı yapıyor olmamızdan hareketle vakıa metodu yolu ile, bağlı konularda mevcut teorik çalışmalar ile mukayese ve iterasyon sureti ile teori geliştirmek yolunu seçtik. Sapmaların Denkliği üzerine Levene Testi ve T-Testi kullanarak şirketlerin birleşme nedenlerini analize tabi tuttuk. Türk muhasebe teorisi ve uygulamasının vergi toplama amacına, doğru ve adil bilgilendirme amacına karşı yersiz bir öncelik tanınması sebebi ile ticari birleşmeler konusunda yanlış bir yolda olduğunu tespit ettik. Bu nedenle, doğru ve adil bilgilendirmeyi sağlayacak bir teorik model geliştirdik ve bu modeli iki gerçek Türk şirketinin ticari birleşmelerine uygulayarak değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Accounting for Business Combinations: A Turkish Perspective by Ali İ. Şanver The concentration of the dissertation is on the accounting treatment of merger activity in the Turkish context. Since the accounting treatment of mergers in the Turkish context presents a previously uncharted area of theory building we have employed the case study method and striven to shape our hypothesis through iteration and replication based on comparisons with the existing literature. Levene's Test for Equality of Variances and the T-test were further applied in order to test for significant motives of companies to merge. We have found that the Turkish accounting theory and practice were hurting because of the undue emphasis attached to the taxation aspect of merger activity over the true and fair representation aspect thereof We have contributed, therefore, by developing a theoretical Model Framework which shall serve for the true and fair accounting representation of merger activity. We have also applied such theoretical framework in order to merge two actual Turkish companies.