The Swedish model: Political, economic and social dimensions and the recent changes
- Tez No: 43183
- Danışmanlar: PROF.DR. İLKAY SUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET İsveç, İkinci Dünya Savaşı'ndan 1970'lerin ortalarına değin, iç politikasında değişik aktörlerin sisteme uyumluluğu, ekonomisinde kaydedilen sürekli büyüme, sosyal hizmetlerde sağlanan yüksek standardlar ve etkinlik ve iş piyasasında özellikle işçiler için sunulan haklar açısından dünyanın en başarılı ülkelerinin başında gösterildi. Tümüyle karşılıklı mutabakat üzerine oturtulmuş olan karar alma yapısı, değişik görüşlerin ve çıkarların iyi organize olmuş temsilcilerinin, karar taslaklarının hazırlık aşamalarına dahil edilmeleriyle son derece pürüzsüz bir şekilde işledi. Neredeyse 44 yılı aşan bir süre iktidarda kalan Sosyal Demokrat hükümetler, sosyal demokrasinin tüm ilkelerini ülke geneline yaydılar. Sosyal demokrasi, Isveç'de yürürlüğe sokulan tüm kararların hatta toplumsal yaşamın ayrılmaz bir parçası haline geldi. İç politikada sağlanan huzur ve karşılıklı anlayış, küçük bir ülke olan İsveç'in uluslararası ortamda rekabetçi olabilmesi için büyük bir avantaj oldu. İsveç'te uygulanan politik, ekonomik ve sosyal politikalar ve bu politikaları saptayan altyapı öylesine büyük takdir topladı ki bunlar zamanla“İsveç Modeli”olarak anılan bir bütünün parçaları olarak kabul edildi. İsveç, sosyalizm ile kapitalizmin en mükemmel sentezinin yapıldığı benzersiz bir Model olarak dünya çapında ün kazandı. Ancak, 1970'li yılların ortalarından itibaren gerek ulusal gerekse uluslararası konjonktürde meydana gelen değişiklikler, İsveç Modeli'nin sürdürülebilmesini gittikçe zorlaştırmaya başladı. Bu değişimler, özellikle de 1 980'lerden başlayarak, Isveç'de uygulanan politik, ekonomik ve sosyal politikaların gözden geçirilmesine ve hatta değiştirilmesine neden oldu. Bu çalışmanın amacı isveç Modeli olarak bilinen politik, ekonomik ve sosyal politikaları ve bu politikaları saptayan altyapıyı tanımlamak ve 1 980'lerden itibaren Model'de meydana gelen değişimleri, ulusal ve uluslararası konjonktür çerçevesinde incelemektir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT From the end of the Second World War until the mid-1970s, Sweden was regarded as one of the most successful countries in terms of the harmony of its inner politics, the growth and success of its economy, the generous scope and high quality of its welfare services and the humaneness of its labor market policies. Forty-four years of uninterrupted Social Democratic governments established a very sound social democratic understanding in the country that reflected itself on all spheres of political, economic and social activity. The process of decision-making was consensus-oriented and functioned very smoothly with the participation of different interests to the decision making bodies. The avoidance of conflicts in internal matters gave Sweden a unique advantage to expand its export-oriented economy and to compete in the international market while securing the largest cradle-to-grave social security network for its people. The policies implemented in Sweden were praised by the international community for being the ideal combination of socialist and capitalist economies. In fact the appreciation for Sweden was so remarkable that the economic, social and political policies and structures became known as the“Swedish Model”. This was a clear indication that Sweden represented certain unique features that no other country possessed. However, from the mid-1970s onwards, the changes in the domestic and international conjunctures started to create considerable challenges for the Swedish Model. It gradually became difficult to sustain the basic features of the Model. These changes, especially during the 1980s and 1990s, necessitated the adaptation and even the transformation of some of the most characteristic policies and procedures in Sweden. The purpose of this study is to give an overview of the most significant political, economic and social policies and the underlying structures that were altogether known as the“Swedish Model”as well as to analyze the more recent changes within the framework of the changing domestic and international conditions. Ill