Semantic integration in sentence memory
Cümle belleğinde semantik bütünleşme
  1. Tez No: 43181
  2. Yazar: MUSTAFA İSMET ATAKAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Cümle Belleğinde Semantik Bütünleşme Mustafa İsmet Atakay Bu çalışmanın amacı, cümlelerin uzunluğunu, dilbilgisel yapısını, imgeselliğini, anlaşılırlığını, cümle zorlayıcılığını ve nesne canlılığını kontrol ederek semantik (anlamsal) ilişkinliğin, ya da semantik bütünleşmenin cümle belleği (serbest hatırlama ve ipuçlu hatırlama) üzerindeki etkisini incelemekti. Cümle zorlayıcılığı ve cümle imgeselliğini kontrol etmek üzere normlar elde edildi. Cümle zorlayıcılığı normları, lisans öğrencilerine deneycinin üretmiş olduğu cümle çerçevelerini tamamlatarak elde edildi. Bir değerlendirme çalışmasında, lisans öğrencileri cümleleri imgesellik ve aşinalık açısından derecelendirdiler. Aşinalık boyutunun uç değerleri, semantik olarak iyi bütünleşmiş (SWI) ve semantik olarak kötü bütünleşmiş (SPI) cümleler olarak kullanıldı. Deney oturumunda, lisans öğrencisi deneklere serbest ve ipuçlu hatırlama koşullarında SWI ve SPI cümleler verildi. Semantik bütünleşmede artışın, ne serbest hatırlama koşulunda ne de ipuçlu hatırlama koşulunda cümle hatırlama, sözcük hatırlama, ya da bütünsel hatırlama üzerinde etkisi görülmedi. Sonuçlar, daha önceki bulgularda semantik bütünleşme artışının ipuçlu hatırlamayı kolaylaştırdığının görülmesinden cümle zorlayıcılığını kontrol etmemiş olmanın sorumlu olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Semantic Integration In Sentence Memory by Mustafa İsmet Atakay The aim of the present study was to examine the effect of semantic relatedness, or semantic integration, on sentence memory (free and cued recall) controlling for sentence length, grammatical structure, imageability, comprehensibility, sentence constraint, and noun animateness. Norms were obtained to control for sentence constraint and sentence imageability. Sentence constraint norms were obtained by having undergraduate students complete experimenter generated sentence frames. In a rating study, undergraduate students rated sentences in terms of their imageability and familiarity. Extremes of the familiarity dimension were used as semantically well-integrated (SWI) and semanncaHy poorly-integrated (SPI) sentences. In the experimental session, undergraduate subjects were exposed to SWI and SPI sentences under-eenditions of free and cued recall. Increased semantic integration had no effect on sentence, word, or holistic recall, either in the free recall condition or when intasentence cues were made available. The results suggest that failure to control for sentence constraint may be responsible for the previous findings that increased semantic integration facilitated cued recall. IV