Üniversite öğrencilerinin depresyon düzeyi üzerinde bazı B grubu vitaminleri ile D vitamininin etkisinin incelenmesi
Investigation of effect of some of group B vitamins and vitamin D on depression level of university students
  1. Tez No: 431838
  2. Yazar: EZGİ KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma; üniversite öğrencilerinde depresyon düzeyi üzerinde bazı B grubu vitaminler ve D vitamininin etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışma Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde okuyan 18-25 yaşları arasında 104 kız öğrenci ile yapılmıştır. Araştırma verileri anket formu kullanılarak toplanmıştır. Ankette genel bilgiler, antropometrik ölçümler, fiziksel aktivite durumu ve beslenme alışkanlıkları ve durumlar yer almaktadır. Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılarak çalışmaya katılan öğrencilerin, depresyon düzeyleri belirlenmiş ve kan örnekleri alınmıştır. Bu örneklerde B1, B2, B9, B12 ve D vitamini düzeyine bakılmıştır. Araştırma sonucundan elde edilen veriler SPSS paket yazılımından yararlanılarak değerlendirilmiştir. BDÖ sınıflamasına göre; öğrencilerin %15,4'ünde depresyon bulunmaktadır. Çalışmaya katılan tüm öğrencilerin serum B1 ve B9 düzeyleri referans değer aralığındadır. Öğrencilerin %95,2'sinin, BDÖ'ye göre depresyonu olan öğrencilerin tamamının serum D vitamini düzeyleri düşüktür (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study; on the level of depression in university students was to investigate the effect of some B group vitamins and vitamin D. The study was received in Ankara University Faculty of Health Sciences 104 female students between the ages of 18-25 years. Data were collected using a questionnaire. The questionnaire includes general information, anthropometric measurements, physical activity status and nutritional habits. Students who participated in the study using the Beck Depression Inventory (BDI), depression levels were determined and taking a tube the serum to be taken from students and serum vitamin B1, B2, B9, B12 and vitamin D levels were examined. The data is obtained from research results were evaluated utilizing SPSS software. According to BDI classification; 15,4% of students are depressed. All students participating in the study serum levels of B1 and B9 were in reference range. All students with depression according to BDI and 95,2% of students' serum vitamin D levels were low (p>0,05).