Anterior maksillaya yerleştirilen implantlarda kullanılan farklı açılardaki abutmentlarda okluzal yüklemeler sonucu oluşan kuvvet dağılımlarının sonlu elemanlar stres analizi yöntemi ile incelenmesi
Evaluation of stress distribution around anterior maxiller implants for different abutment angulations under occlusal loading by finite element analysis
  1. Tez No: 431865
  2. Yazar: ZEYNEP YEĞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TÜRKÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Son yirmi yılda implantolojideki gelişmeler sayesinde, implant uygulamaları ve endikasyon çeşitliliği artmıştır. Ancak bazı anatomik yapılar ve kemik desteğinin yetersiz olması implant uygulamasını sınırlamakta ve implantlarda istenmeyen açılanmalar oluşarak estetik, fonetik ve fonksiyonu olumsuz etkileyebilmektedir. İmplant uygulamalarında bu olumsuzlukları gidermek amacıyla, üretici firmalar uygulama kolaylığı sağlayan açılı abutment tasarımlarını kullanıma sunmuşlardır. Ancak açılı abutmentların kuvvet iletimi, implantolojide, bilimsel değerlendirme gerekliliği olan biyomekanik değişkenlerden birisidir. Çalışmamızın amacı, anterior maksillada implant destekli açılı abutmentların okluzal yüklemelerdeki stres dağılımlarının sonlu elemanlar stres analizi yöntemi ile incelenmesidir. Ayrıca çalışmamızın açılı abutment kullanımının hangi açı aralığında daha tolere edilebilir stres yarattığına ve hangi bölgelerde streslerin yoğunlaştığına ışık tutacağı göz önünde bulundurularak, kliniğe yönelik çalışmalara önemli katkıda bulunacağını, gerek açılı abutment üreten implant firmalarına gerekse hekimlere yol göstereceğini düşünmekteyiz. Çalışmamızda üst çene anterior bölgede 11 mm boy, 3,5 mm çapında bir adet implant ve sıfır dereceden 40 dereceye kadar değişen açılı implant üstü abutmentları içeren toplam 41 model bilgisayar ortamında hazırlanmıştır. Abutmenta 135 derece ile çiğneme kuvvetini taklit eden 146 N luk kuvvet uygulanarak kortikal ve spongioz kemikte oluşan maksimum ve minimum asal gerilimler ile implant ve abutmentta meydana gelen Von Mises gerilim değerleri ölçülmüştür. Çalışmamızın sonucunda implant, abutment ve destek kemikte maksimum dayanım değerlerinin oldukça altında gerilim değerleri ölçülmüştür. Bu verilerin ışığında klinik olarak, anterior maksilla bölgesinde açılı abutment kullanımının doğru endikasyon varlığında uygun olduğu görüşündeyiz. Ancak açılı abutment kullanımında oluşan gerilimlerin dağılımının homojen olmadığı ve belli noktalarda yoğunlaştığı sonucuna vardık. Bu da istenmeyen ve kemik dokuda rezorbsiyona, abutment ve implantta ise kırılmaya yol açabilecek bir durumdur. Çalışmamız sonucunda açılı abutment kullanımının 6 dereceye kadar implantta, 8 dereceye kadar ise abutmentta daha homojen gerilim dağılımı sağlaması bakımından avantajlı olduğu görülmektedir. Özellikle 16 dereceden yüksek açı değerine sahip abutment kullanımında gerilimin, implant ve abutmentın palatinal kesişim bölgesinde aşırı bir yoğunlaşma göstermesi sebebiyle; zorunlu vakalarda palatinal abutment materyalinin veya protetik restorasyonun palatinal bölgesinin desteklenmesini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Important improvements involving implant materials and designing have been obtained following the biomechanical studies in implantology. Thus, variations on implant applications and indications have been increased. In many cases, due to undesired angulations because of implantation or anatomical limitations, implants can not be placed in desired direction. To eliminate these problems, angled abutment designs have been introduced by manufacturers to use. In implantology, angled abutments' stress distribution is one of the biomechanical variables that has to be evaluated in the scientific area. The aim of our study is to examine the distribution of stress around anterior maxiller implants for different abutment angulations under occlusal loading by finite element analysis. It was tought that our study will make a huge contribution to clinical studies, implant firms producing angled abutments and doctors by expressing in which angle range the use of angled abutments cause a tolerable stress formation and in which regions the stress is intensive. Forty-one models including one implant in anterior region of maxilla with 11 mm height and 3,5 mm ratio and over implant abutments vary from zero to 40 degree were created by computer programs. The maximum and minimum tensions formed by using 146 N power which imitated the chewing one with 135 degree angled abutment in cortical and spongious bone and Von Mises tension values developed in implant and abutment were calculated. The tension values were found lower than maximum strength values in implant, abutment and supporting bone. According to these findings, it was tought that the angled abutment usage in anterior maxillary region is proper in correct indications. On the other hand, the distribution of tensions was not homogenous and have been intensed in specific points in the usage of angled abutment, which may cause a resorption in bone and break in abutment and implant. Our study revealed that the usage of angled abutment has some advantages by providing homogenous distribution of tension (up to 6 degrees in implant, 8 degrees in abutment). As there was a high intensity of tension in the palatinal intersection region, especially in the usage of abutment with higher than 16 degrees, we advise to get palatinal region supported by palatinal abutment materials or prosthetic restorations in obligatory cases.