Atrofik maksillaya sahip hastalarda farkli zigomatik ı̇mplant ve all-on-4® konseptlerinin 3 boyutlu sonlu eleman analizi ı̇le değerlendirilmesi
Evaluation of different zygomatic implant ve all-on-4® concepts in patients with atrophic maxilla by three-dimensional finite element analysis
  1. Tez No: 518755
  2. Yazar: EDA NAİFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE CAMBAZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Diş kaybı konuşma, estetik ve çiğneme fonksiyonlarında azalmaya neden olarak yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltır. Günümüzde dental implantlar, diş eksikliğinin tedavisinde rutin kullanılan başarılı bir tedavi seçeneği haline gelmiştir. Ancak yetersiz kemik yüksekliği implant tedavisi için önemli bir kısıtlayıcı faktördür. Kemik ogmentasyon teknikleri başarılı sonuçlar verse de, tedavi süresini ve komplikasyon riski arttırdığı için her zaman uygulanamamaktadır. Şiddetli vertikal kemik atrofisi gözlenen hastalar için kemik ogmentasyonu planlanmadığında yaygın olarak tercih edilen tedavi seçenekleri zigomatik implantlar ve All- on-4® konseptidir. Zigoma implantları, zigomatik kemikten ankraj alır. İlk olarak hemimaksillektomi yapılmış hastalara uygulanmış, ardından parsiyel ve total dişsiz hastaların protetik tedavisinde de başarılı sonuçlar elde edilmiştir. All-on-4® konsepti ise, 2 tane anterior bölgede aksiyal ve 2 tane posterior bölgede distale eğimli 4 implant ile sabit protetik restorasyon kullanımına imkan sağlar. Bu çalışmanın amacı, posterior maksillada orta ve şiddetli düzeyde kemik atrofisi gözlenen hastalarda kemik ogmentasyonu yapılmadan uygulanabilecek tedavi alternatifleri olan All-on-4® ve zigomatik implant konseptlerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda maksilla ve zigomatik kemikleri içeren model oluşturularak farklı zigomatik implant ve All-on-4® konseptleri üzerinde sonlu eleman stres analizi yapılmıştır. Çiğneme esnasında oluşan ısırma kuvveti tanımlanarak, protetik üst yapıyı temsil eden bar üzerinde farklı noktalardan uygulanmış ve oluşan von Mises stres değerleri karşılaştırılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde protetik barda en az deplasman 4 zigoma implantı yerleştirilen modelde tespit edilmiştir. Ancak alveoler kemikte en yüksek von Mises stresi de bu modelde ölçülmüştür. Bütün yüklemelerde zigoma implantı yerleştilen modellerde, All- on-4® modellerinden daha fazla stres oluşmuştur. All-on-4® modellerinde inter-implant mesafenin artması kemikte oluşan stresi azaltmıştır. Anterior implanların aksiyel yerleştirilmeyip 45° açılandırılması, bu bölgeye daha uzun implant yerleştirilmesini sağlamış ve alveoler kemikte oluşan von Mises streslerini azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Tooth loss causes problems in aesthetic, disability in speech and chewing function which significantly reduces quality of life. Today, dental implants have become a successful treatment option routinely used in the treatment of missing teeth deficiency. However, inadequate bone height is an important limiting factor for implant therapy. Although bone augmentation techniques have successful results, they are not always applicable as they increase the risk of complications and duration of treatment. In patients with severe vertical bone atrophy, the commonly preferred treatment options are zygomatic implants and the All-on-4® concept expecially when a bone augmentation procedure is not planned. Zygoma implants, receive anchorage from zygomatic bone. They were first applied to patients who underwent hemimaxillectomy. Afterwards successful results were obtained also in prosthetic treatment of partial and total edentulism. All-on-4® concept allows appliance of fixed prosthetic restorations by using 4 implants which are placed 2 axillar in anterior and 2 distally tilted in posterior. The aim of this study is to evaluate the zygomatik implants and All-on-4® concepts in patients with moderate to severe bone atrophy in posterior maxilla when a bone augmentation procedure is not planned. In this study, a model consisting of maxilla and zygomatic bones was created and finite element stress analysis was performed on different zygomatic implants and All-on-4® concepts. The bite force was defined and applied to different points on the bar which represents the prosthetic superstructure. Von Mises stress values of all models were compared. The review the results revealed lower displacement in the prosthetic bar was measured in the model with 4 zygoma implants. However, the highest von Mises stress in the alveolar bone was also measured in this model. For all loads, higher stress was generated in the models with zygomatic implants than All-on-4® models. Increased inter-implant distance in the All-on-4® models, has reduced the bone stress. When anterior implants were tilted 45°, longer implants could be applied in this region and von Mises stress values in the alveolar bone decreased.