Beyaz mine lezyonlarında remineralize edici ajanların etkinliklerinin karşılaştırılması
The comparison of the efficacy of remineralization agents on white spot lesions
  1. Tez No: 431875
  2. Yazar: ECEM ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE EDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu in vivo çalışmanın amacı, trikalsiyum fosfat (TCP) ve sodyum florür içeren flor verniğinin (Clinpro White vernik), kendiliğinden birleşen P 11-4 peptitlerinin (CurodontTM Repair) ve bunların kombine uygulamalarının beyaz mine lezyonları üzerindeki remineralizasyon etkilerini değerlendirmektir. Çalışmaya yaşları 10-18 (13,91±2,92) arasında değişen ve dişlerinde beyaz mine lezyonu bulunan 48 kişi dahil edilmiştir. Bireyler her grupta 12 kişi olacak şekilde kontrol grubu, trikalsiyum fosfat (TCP) ve sodyum florür içeren flor verniği (Clinpro White vernik) grubu, kendiliğinden birleşen P 11-4 peptitleri (CurodontTM Repair) grubu ve bunların kombine uygulamaları olmak üzere 4 farklı uygulama grubuna ayrılmıştır. Başlangıçta diyet karyojenitesi, DMFS indeksi, plak indeksi, diş eti kanama indeksi, tükürük akış hızı, tükürükte bulunan S. mutans ve laktobasil sayısı değerlendirilerek bireylerin çürük risk profilleri çıkartılmıştır. Başlangıçta beyaz mine lezyonlarının aktiflik ve derinlik düzeyleri sırasıyla Nyvad çürük diagnoz skalası ve ICDAS II kullanılarak değerlendirilmiştir. Beyaz mine lezyonlarının işlem yapılmadan önce başlangıç demineralizasyon değerleri lazer floresans prensibinin kullanıldığı DIAGNOdent ve kantitatif ışık floresans (QLF, InspektorTM Pro) cihazı ile sayısal olarak belirlenmiştir. Bu lezyonların iyileşme sürecinde estetik iyileşme de hedeflendiği için spektrofotometre (Vita EasyShade) ile başlangıç renk ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Bütün gruplarda bulunan bireylere ağız diş sağlığı eğitimi verilmiş ve 1450 ppm sodyum florür bulunan diş macunu verilerek, günde iki kere dişlerini fırçalaması sağlanmıştır. 6 hafta, 3 ve 6 ay kontrol seanslarında renk (L ve ΔE) ve remineralizasyon verileri (ΔF, ΔQ ve lezyon alanı) elde edilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Hastaların çürük risk profillerini belirleyen kriterler ve DIAGNOdent verileri açısından gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Tükürükte bulunan S. mutans ve plak indeksi skoru bütün gruplarda 6. ayda anlamlı düzeyde azalma göstermiştir. Remineralizasyon sonrası grup içi değerlendirmede; ΔF değerindeki artma sadece Clinpro White vernik grubunda 6. ayda, ΔQ değerindeki artma Clinpro White vernik grubunda 6. ayda, CurodontTM Repair ve Clinpro White vernik ile kombine olduğu grupta 3. ayda, lezyon alanındaki azalma ise Clinpro White vernik grubunda 6. ayda, CurodontTM Repair grubunda 3. ayda ve kombine uygulama yapılan grupta 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vivo study is to evaluate remineralization effects of fluoride varnish which contains tricalcium phosphate (TCP) and sodium fluoride (Clinpro White varnish), self assembling P 11-4 peptides (CurodontTM Repair) and combined application of these products on white spot lesions. 48 subjects, between 10-18 (13,91±2,92) ages with white spot lesions on their teeth are included in this study. Subjects are divided into 4 groups including 12 individuals as control group, fluoride varnish which contains tricalcium phosphate (TCP) and sodium fluoride (Clinpro White varnish) group, self assembling P 11-4 peptides (CurodontTM Repair) group and combined application of these products. At the beginning, each sbjects' caries risk profile is revealed by assessing diet cariogenicity, DMFS index, plaque index, gingival bleeding index, salivary flow rate, S. mutans and lactobacillus levels in saliva. At first, white spot lesions' activity and depth levels are evaluated with Nyvad caries diagnostic scale and ICDAS II respectively. Before doing any applications, white spot lesions' baseline demineralization values are determined numerically with DIAGNOdent that uses laser fluorescence principle and quantitative light induced fluorescence (QLF, InspektorTM Pro) device. Since another goal was esthetic improvements in the recovery of these lesions, baseline color assessments have been done with spectrophotometer device (Vita EasyShade). Oral health education is given to all the subjects and they are provided to brush their teeth twice daily with toothpaste that contains 1450 ppm sodium fluoride. Color (L and ΔE) and remineralization (ΔF, ΔQ ve lesion area) datas have been obtained in 6 weeks, 3 and 6 months. Obtained data was analyzed statistically. No statistically significant difference has been detected between groups in terms of criteria which shows the caries risk profile of the subjects and DIAGNOdent data (p>0,05). In all groups S. mutans levels in saliva and plaque index score decreased significantly in the 6th month.