Acil servise başvuran hastalarda düşme riskinin belirlenmesi
Determining patients' risk of falling who are admitted into the emergency department
- Tez No: 431874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırma, acil servise başvuran hastalarda düşme riskinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteyapılan bir araştırmadır. Gereç-Yöntem: Araştırma Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisinde 1.11.2014/31.12.2014 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma örneklemini acil servise başvuran ve araştırmayı kabul eden 752 hasta oluşturmuştur. Veriler hastaların sosyo-demografik özelliklerini ve düşmenin özelliklerini belirlemeye yönelik oluşturulan“Bireysel Özellikler Formu”,“Delmarva Vakfı tarafından geliştirilen Düşme Riski Değerlendirme Ölçeği”ve 'Düşme Değerlendirme Formu' aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirmesi sayı, yüzde Ki-kare testi, Kruskal Wallis varyans analizi kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların %37'si 65 yaş ve üstü yaş grubunda, %52'si erkek ve %59,4'ü kronik hastalığının olduğu bulunmuştur. Hastaların Delmarva Vakfı tarafından geliştirilen Düşme Riski Değerlendirme Ölçeğine göre %30,3'ünün düşme riskinin yüksek (10 puan ve üzeri) olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted with the aim of determining the risk of falling in patients admitted to the emergency service, and was a descriptive and cross-sectional study. Materials and Methods: The study was conducted between 1.11.2014 and 31.11.2014 at the Emergency Service of Ege University Medical Faculty Hospital. The sample consisted of the 752 patients who were admitted to the emergency service and who accepted to take part in the research. Data, which consisted of patients' socio-demographic characteristics and falling characteristics, was collected using an Individual Characteristics Form, the Falling Risk Assessment Scale devised by the Delmarva Foundation, and a Falling Assessment Form. Statistical evaluation of data was performed with the use of numerical and percentage values, the chi-square test, and Kruskal-Wallis variance analysis. Findings: It was found that 37% of the patients taking part in the study were in the over-65-year age group; 52% were male and 59.4% had a chronic illness. It was established that 30.3% of the patients had a high risk of falling according to the Delmarva Foundation Scale (10 points or more).