Mine yüzeyindeki beyaz lezyonların CPP-ACP ile remineralizasyonu sonrası braket bağlanma dayanımlarının incelenmesi: İn vitro çalışma
Evaluation of shear bond strenght after remineralization of enamel subsurface lesion by CPP-ACP: In vitro study
  1. Tez No: 386564
  2. Yazar: KAĞAN KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.SERDAR TOROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı; In vitro ortamda oluşturulmuş beyaz lezyonların CPP-ACP ile remineralizasyonu sonrasında mine yüzeyine yapıştırılan braketlerin bağlanma dayanımlarını incelemektir. Ayrıca, mine yüzeyinin remineralizasyon, demineralizasyon ve profilaksi işlemleri sonrasında ve de remineralize olmuş mine yüzeyinin asit ataklara maruz bırakılması sonrasında meydana gelen değişiklikler SEM ile incelenmiştir. Bunun için 40 adet büyük azı, 120 adet küçük azı dişi kulanılmıştır. SEM incelemesi için büyük azı dişlerinin vestibül yüzeylerinden kesilerek elde edilen mine blokları kullanılmıştır. Remineralizasyon solüsyonu olarak % 1 (w/v) Recaldent? (CPP-ACP: Casein Phosphopeptide- Amorphous Calcium Phosphate), demineralizasyon solüsyonu olarak 0.1 mol/L lactic-asit tampon çözeltisi hazırlanmıştır. Örnekler 37 C° de 4 gün süreyle demineralizasyon solüsyonunda, 10 gün süreyle remineralizasyon solüsyonunda bekletilmişlerdir. Profilaksi grubunda örnekler 30 gün boyunca günde iki kez 10'ar dk. önce remineralizasyon solüsyonuna ardından da demineralizasyon solüsyonuna tabi tutulmuştur. Braketlerin bağlanma dayanımlarının incelendiği bölümde remineralizasyon, demineralizasyon ve profilaksi işlemlerininden sonra mine yüzeyine braketler yapıştırılmış ve testometrik cihazında koparma işlemi yapılmıştır.En düşük bağlanma dayanımı değeri demineralizasyon grubunda, en yüksek değerler ise mine yüzeyine herhangi bir işlemin yapılmadığı kontrol grubunda elde edilmiştir. Demineralizasyon grubunda elde edilen değerler profilaksi ve kontrol grubuna kıyasla istatistiki olarak anlamlı farklılık gösterirken, diğer gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. SEM görüntüleri incelendiğinde, CPP-ACP'ın yüksek oranda remineralizasyon özelliğinin olduğu, remineralize olmuş yüzeylerin kontrol grubuna kıyasla sonraki asit ataklara daha dirençli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the evaluation of shear bond strenght bracket after remineralization of enamel subsurface lesion by CPP-ACP in invitro. In addition, modifications on enamel surface after remineralization, demineralization and prophylaxis processes and after exposing the remineralized surface to acid attacks were observed by SEM. Forty (40) molar teeth and a hundred twenty (120) premolar were used throughout this experiment. Enamel blocks which were prepared by cutting the vestibul surfaces of molar teeth were used for SEM examination. % 1 (w/v) Recaldent? (CPP-ACP: Casein Phosphopeptide- Amorphous Calcium Phosphate) was prepared as remineralizing solution and 0.1 mol/L lactic-asit buffer solution was prepared as demineralizing solution. The specimens were stored in demineralizing solution at 37°C for 4 days, in remineralizing solution at 37°C for 10 days. Specimens which were in prophylaxis group were exposed first to remineralizing solution and then to demineralizing solution each for 10 minutes, two times a day, for 30 days. In the phase of shear bond strenght evaluation, brackets were bonded on enamel surface after the processes of remineralization, demineralization and prophylaxis and tested in shear mode.It was observed that demineralization group had the least bond strength values whereas the group in which no processes were applied on enamel surface had the highest values. Although there were significant statistical differences in values obtained from demineralization group as compared to those of prophylaxis group and control group. There were not significant differences between other groups. It can be seen that CPP-ACP was well qualified with the ability of remineralization after analysing the SEM displays. Moreover, resistance of remineralized surfeces to asit attacks is greater than that of control group.