Farklı üniversal adezivlerin remineralize mineye etkisinin makaslama bağlanma dayanımı ve SEM/EDX analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different universal adhesives on remineralized enamel by shear bond strength and SEM/EDX analysis
- Tez No: 838094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE KEDİCİ ALP
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasının amacı total-etch ve self-etch teknikleriyle sağlam, demineralize ve remineralize mine yüzeylerine uygulanan farklı asiditeye sahip üniversal adeziv sistemlerin makaslama bağlanma dayanımını değerlendirmek ve üniversal adeziv uygulanan yüzeylerin Ca/P mineral oranlarını FE-SEM/EDX analizi ile incelemektir. Çalışmada 264 sığır kesici dişin bukkal yüzeylerinden 5x5 mm2'lik yüzey alanına sahip mine örnekleri elde edildi. Her bir örneğin başlangıç yüzey değerleri DIAGNOdent Pen ile değerlendirildi ve sağlam olmayan mine örnekleri çalışmadan çıkarıldı. Daha sonra elde edilen örnekler 12 gruba ayrıldı. Grup 1, Grup 2, Grup 7 ve Grup 8'de örnek yüzeyine herhangi bir ön işlem yapılmayarak kontrol grubu oluşturuldu. Grup 3, Grup 4, Grup 5, Grup 6, Grup 9, Grup 10, Grup 11 ve Grup 12'deki örnekler ise başlangıç çürük lezyonu oluşturmak için demineralizasyon solüsyonunda 37°C'de 96 saat boyunca bekletildi. Örneklerin demineralizasyonu DIAGNOdent Pen ile teyit edildikten sonra, Grup 5, Grup 6, Grup 11 ve Grup 12'deki örneklerin yüzeyi MI Paste Plus (GC, Alsip, ABD) kullanılarak remineralize edildi. Remineralizasyon sonrası örnek yüzeylerinin DIAGNOdent Pen ölçümleri tekrar yapıldı. Makaslama bağlanma dayanımını değerlendirmek için (n=144) farklı mine yüzeyleri üzerine G-Premio Bond Universal ve Clearfil S3 Bond Universal total-etch ve self-etch teknikleriyle uygulandı ve rezin kompozit (Filtek Ultimate, 3M ESPE) ile restore edildi. Makaslama bağlanma dayanımı testi için üniversal test cihazı Instron kullanıldı. Mine asitle aşındırma desenini ve Ca/P mineral oranlarını FE-SEM/EDX analiziyle değerlendirmek için (n=120) hazırlanan farklı mine yüzeylerine G-Premio Bond Universal ve Clearfil S3 Bond Universal total-etch ve self-etch teknikleriyle uygulandı, adezivler polimerize edilmeden hızlıca asetona atıldı, 24 saat bekletildi. Örnek yüzeylerinin yüzey analizi FE-SEM/EDX ile 2500x büyütmede yapıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi üç yönlü ANOVA testi ve post hoc Tukey HSD testi ile değerlendirildi. Remineralize mineye bağlanma dayanımında her iki üniversal adeziv sistem için sağlam mineyle karşılaştırılabilecek kadar yüksek değerler elde edildi. Remineralize mine yüzeyine total-etch tekniği ile her iki adeziv sistem uygulandığında; Clearfil S3 Bond Universal'in bağlanma dayanımı G-Premio Bond Universal'den istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu görüldü, self-etch tekniği ile her iki adeziv sistem uygulandığında; G-Premio Bond ve Clearfil S3 Bond Universal'in bağlanma dayanımları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı. Remineralize minede Ca/P mineral oranları her iki üniversal adeziv sistem için sağlam mineye yakın demineralize mineden yüksek değerler gösterdi. Remineralize mine yüzeyine her iki adeziv total-etch ve self-etch tekniği ile uygulandığında; Clearfil S3 Bond Universal'in Ca/P mineral oranı, G-Premio Bond Universal'in Ca/P mineral oranından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Sonuç olarak başlangıç çürük lezyonlarında görülen demineralize mine yüzeyinin iyi bağlanma dayanımı elde etmek için uygun olmadığı, adeziv uygulamasından önce yüzeyin remineralize edilmesinin bağlanma dayanımına katkı sunabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the shear bond strength of different universal adhesives applied to intact, demineralized and remineralized enamel surfaces with total-etch and self-etch techniques and to examine the effect of universal adhesives on Ca/P mineral ratios of these enamel with FE-SEM/EDX analysis. In the study, 264 bovine incisors were divided into 12 groups and 5x5 mm2 enamel samples were obtained from the middle of the buccal surfaces of the samples. The initial values of the enamel samples were measured with the DIAGNOdent Pen and recorded. Intact enamel samples (control group) in Group 1, Group 2, Group 7 ve Group 8 were not. In other groups (Group 3, Group 4, Group 5, Group 6, Group 9, Group 10, Group 11, Group 12) the samples were kept in demineralization solution at 37°C for 96 hours to make an artificial initial carious lesion. After demineralization, the demineralization of teeth were confirmed with DIAGNOdent Pen. Group 5,6,11,12 were remineralized with MI Paste Plus (GC, Alsip, USA) remineralization were confirmed with a DIAGNOdent Pen. For shear bond strength (n=144), G-Premio Bond Universal and Clearfil S3 Bond Universal were applied on different enamel surfaces with total-etch and self-etch techniques and restored with resin composite (Filtek Ultimate, 3M ESPE) and specimens were tested. To evaluate different enamel surfaces and Ca/P mineral ratios with FE-SEM/EDX analysis (n=120), G-Premio Bond Universal and Clearfil S3 Bond Universal were applied to the different enamel surfaces with total-etch and self-etch techniques, and the adhesives were quickly immersed into acetone, samples were not polymerized and left for 24 hours. FE-SEM/EDX analysis was performed at 2500x magnification. Results were evaluated statistically by three-way ANOVA test and post hoc Tukey HSD test. Shear bond strength of remineralized enamel showed high bond strength values comparable to intact enamel for both universal adhesive systems. When both adhesive systems were applied to the remineralized enamel surface with the total-etch technique; the bond strength of Clearfil S3 Bond Universal was found to be statistically significantly higher than G-Premio Bond Universal. When both adhesive systems were applied with the self-etch technique; no statistically significant difference was found between the bond strengths of G-Premio Bond and Clearfil S3 Bond Universal. Ca/P mineral ratios in remineralized enamel showed higher values than demineralized enamel, similar to intact enamel for both universal adhesive systems. When both universal adhesive systems were applied to the remineralized enamel surface with total-etch and self-etch techniques; the average Ca/P mineral ratios of Clearfil S3 Bond Universal was statistically significantly higher than the average Ca/P mineral ratios of G-Premio Bond Universal. As a result, initial carious lesions is an unsuitable enamel surface for restoration. Remineralization of this surface layer before adhesive procedures may positively affect bond strength.