Noninvaziv mekanik ventilasyon uygulanan hastalarda transparan film kullanımının basınç ülserlerini önlemede etkiisi
Effect of transparent film usage on preventing pressure ulcers on patients who are treated with noninvasive mechanical ventilation
  1. Tez No: 431878
  2. Yazar: GİZEM ÖZBUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR USTA YEŞİLBALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Araştırma, noninvaziv mekanik ventilasyon uygulanan hastalarda transparan film kullanımının nazal bölgede basınç ülserlerini önlemede etkisinin değerlendirilmesi amacıyla öntest-son test kontrol gruplu yinelenen ölçüm düzeninde deneysel bir çalışma olarak planlanmıştır. Araştırma Aralık 2014-Ekim 2015 tarihleri arasında Göğüs Hastalıkları 2.Basamak Yoğun Bakım ünitesinde yürütülmüştür. Araştırma kapsamına örneklem seçim ölçütlerine uyan ve araştırmayı katılmayı kabul eden 25 uygulama grubu, 21 kontrol grubu olmak üzere 46 hasta alınmıştır. Araştırmanın yürütülebilmesi için etik kurul, kurum ve hastalardan yazılı izin alınmıştır.Araştırmanın verileri,“Birey Tanıtım Formu”(EK-I),“NIMV Parametreleri İzlem Formu”(EK-II),“Braden Risk Değerlendirme Ölçeği”(EK-III) ve“Basınç Ülseri Evrelendirme Formu”(EK-V) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmaya katılan uygulama grubundaki her bir hastaya 4,4cm*4,4 cm boyutlarındaki nazal köprü üzerine transparan film yapıştırılmıştır. Araştırmanın uygulanmasından önce; hastaya araştırmanın amacı açıklanmış, araştırmacı tarafından hem uygulama hem de kontrol grubunda Birey Tanıtım Formu, NIMV Parametreleri İzlem Formu, Braden Risk Değerlendirme Formu, Basınç Ülseri Evrelendirme Formu doldurulmuştur. 1.evre basınç ülseri oluşan hastalarda uygulama sonlandırılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Science for Windows) paket programı 16.0 'da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research is planned as an experimental study in order to assess the effect of transparent films on patients who are treated with noninvasive mechanic ventilation, with pretest and posttest and repetitive measurements. The research is executed between December 2014 and October 2015 at the second base intensive care unit of pulmonology. Of the 46 patients meeting the inclision criteria and accepting to participate in the study were divided into two groups: intervention group (n=25) and control group (n=21). Written consents from the ethical committee, the institution and the patients themselves are taken. The data from the research are gathered using“Individual Identification Form”(APPENDIX-I),“NIMV Parameters Observation Form”(APPENDIX-II),“Braden Risk Assessment Scale”(APPENDIX-III) and“Pressure Ulcer Phasing Form”(APPENDIX-V). A transparent film has been applied on every patient in the intervention group, on a nasal bridge of 4.4 cm * 4.4 cm. Before the execution of the experiment, the purpose of the experiment is explained to the patient and the Individual Identification Form, NIMV Parameters Observation Form, Braden Risk Assessment Scale and Pressure Ulcer Phasing Form are filled by the researcher. The experiment is stopped with the patients who develop 1st stage pressure ulcer. The analysis of the collected data within the experiment is performed with the software SPSS version 16.0 (Statistical Package for Social Science for Windows).