Kalp yetersizliği olan yaşlı bireylerde ev temelli egzersiz programının düşme durumu ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi: güçlendirme modeli
Effects of home based exercise programs on the quality of life and falling for older individuals with heart failure: an empowerment model
  1. Tez No: 431886
  2. Yazar: EMİNE KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN ŞENUZUN AYKAR, PROF. DR. YAŞAR GÜNERİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Araştırmanın ilk basamağı "Kalp Yetersizliği Güçlendirme Ölçeği'''ni Türkçe'ye uyarlamak, geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek amacı ile metodolojik olarak planlanmıştır. İkinci basamağı ise, kalp yetersizliği olan yaşlı bireylerde güçlendirme modeli ile yapılandırılan ev temelli egzersiz programının denge düzeyi, düşme korkusu ve düşme durumu, aktivite düzeyi, koroner arter risk faktörleri, yaşam kalitesi ve güçlülük düzeyine olan etkisini incelemek amacı ile randomize kontrollü olarak gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada örneklemi kalp yetersizliği tanısı olan 150 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın ikinci aşamasında örneklemi, basit ve tabakalı randomizasyon yöntemi ile seçilen, kalp yetersizliği tanısı olan ve daha önce herhangi bir egzersiz eğitim programına alınmayan 21 hasta (11 egzersiz, 10 kontrol) oluşturmuştur. Veriler, hasta tanılama formu, Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği, Minnesota Yaşam Kalitesi Ölçeği, Berg Denge Ölçeği, Egzersiz izlem formu, Kalp Yetersizliği Güçlendirme Ölçeği ve İvme ölçer ile toplanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında elde edilen verilerin değerlendirmesinde uygun geçerlik güvenilirlik analizleri yapılmıştır. İkinci aşamada ise, numerik verilerin normal dağılıma uygunluğu shapiro-wilk testi ile değerlendirilmiştir. Uygun bulunan verilerde t testi, uygun bulunmayanlarda ise mann-whitney u testi kullanılmıştır. İlk aşamada yapılan analizler sonucunda ölçek maddelerinin üç alt boyutta toplandığı ve cronbach alfa katsayısının .932 olduğu görülmüştür. İkinci aşamada ise, güçlendirme temelli egzersiz programı uygulayan bireylerin koroner arter risk faktörleri üzerinde olumlu etkilerinin olduğu görülmüştür. BKİ'de ise anlamlı iyileşme görülmemiştir. Ayrıca bu bireylerin egzersiz kapasitesi, denge düzeyi, yaşam kalitesi ve güçlendirme düzeyinde anlamlı iyileşme olmuştur. Sonuçta, Kalp Yetersizliği Güçlendirme Ölçeği Türk toplumu için geçerli ve güvenilir bir ölçektir. Güçlendirme modeli ile yapılandırılan egzersiz programının kalp yetersizliği olan geriatrik popülasyonda olumlu etkileri görülmüştür. Daha büyük örneklemli çalışmaların yapılmasının yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This desertion includes two main phases. The first phase intends to adapt the existing“Heart Failure Empowerment Scale”to Turkish Language and methodically assess the validity and reliability of the scale. The second phase aims to investigate the effects of home based exercise programs using empowerment model on balance, and activity levels, fear of falling, coroner artery risk factors, quality of life and strength of the older individuals with heart failure using randomized controlled model. In the first phase, the sample consisted of 150 participants diagnosed with heart failures. In the second phase, 21 patients (10 for control and 11 for exercise) with heart failure who have never attended to any exercise programs were selected using stratified random sampling method. Moreover, during the experiments, the sample data were gathered using patient diagnostic form, Katz activities of daily living scale, the Minnesota living with heart failure questionnaire, the Berg balance scale, exercise observation forms and heart empowerment scale forms. The assessment study first begins with reliability and validity analysis of the collected data during the experiment. In the second phase, the numerical data were analyzed with respect to compliance to the normal distribution using Sapiro-Wilk test. Next, Student T and MANN-Whitney U test were applied for proper and improper data respectively. The initial analysis results showed that Cronbach Alfa coefficient is 0.932, and scale matters are grouped in three dimensions. Subsequent results revealed positive improvements in the risk factors of the coroner arterial for individuals who trained with home based exercise programs with strengthening model. Furthermore, reasonable improvements were observed on exercise abilities, balance level, quality of life and strengthening t level of those people. As a result,“Heart Failure Empowerment Scale”is reliable and valid scale for the Turkish people. In addition, exercise program applied with empowerment model has positive effects on the older people (geriatric) with heart failure. Future studies which are using samples including large number of participants could reveal more precise results.