Kolorektal kanserli hastalarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life in colorectal cancer patients
- Tez No: 431891
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA DURNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma“Kolorektal Kanserli Hastalarda Yaşam Kalitesi”(KKHYK) [European Organisation for Research and Treatment of Cancer, Quality of Life Questionnaire-Colorectal Cancer (EORTC QLQ-CR29)] Ölçeğinin geçerlik ve güvenilirlik çalışmasının yapılması ve kolorektal kanserli bireylerde yaşam kalitesini ve yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin hastaların sosyo-demografik özellikleri ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla planlandı ve gerçekleştirildi. Araştırma metodolojik ve tanımlayıcı tipte bir araştırma şeklinde gerçekleştirildi. Araştırma verilerinin toplanmasında; Kişisel Bilgi Formu, Kanserli Hastalarda Yaşam Kalitesi Ölçeği (KHYK) (EORTC QLQ-C30), Kolorektal Kanserli Hastalarda Yaşam Kalitesi Ölçeği (KKHYK) (EORTC QLQ-CR29), Ostomili Bireylere Yönelik Uyum Ölçeği (OUÖ-23) kullanıldı. Kurum ve ölçek kullanım izinleri alındı. Çalışmaya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kolorektal kanser tanısı alan ve tedavi gören toplam 117 hasta dahil edildi.
Özet (Çeviri)
This research was planned to perform reliability and validity of Life Quality of Individuals Having Colorectal Cancer Scale (LQIHCC) [European Organisation for Research and Treatment of Cancer, Quality of Life Questionnaire-Colorectal Cancer (EORTC QLQ-CR29)], and to evaluate life quality of individuals having colorectal cancer and relationship between factors affecting life quality of patients and social-demographic properties of patients. The research was conducted a methodological and descriptive research type. In gathering research data: Individual Information Form, Quality of Life Questionnaire Cancer Patients (EORTC QLQ-C30), Quality of Life Questionnaire-Colorectal Cancer Patients (EORTC QLQ-CR29), Ostomy Adjustment Inventory (OUÖ-23) were used. Institute and scale usage permissions were taken. In the research, 117 patients having colorectal cancer diagnosis and treatment at Education and Research Hospital were subjected.