Kolorektal kanserli stoma açılan hastalarda standarda dayalı verilen bakımın peristomal cilt komplikasyonlarına ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of standard-based care on peristomal skin complications and quality of life in ostomy creation patients with colorectal cancer
  1. Tez No: 678384
  2. Yazar: CAHİDE AYİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Amaç: Kolorektal kanserli stoma cerrahisi geçiren hastalarda, Standart Stoma Bakım programının peristomal cilt komplikasyonları ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi amacıyla planlanmış tek kör yarı deneysel bir çalışmadır. Yöntem: Araştırmanın örneklemini kolorektal cerrahi geçiren ve yeni stoma açılan 33 girişim ve 35 kontrol grubu olmak üzere toplam 67 hasta oluşturmuştur. Girişim grubundaki hastalara Standart Stoma Bakım programı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki hastalara hastanenin prosedürüne uygun olarak eğitim verilmiştir. Veriler stoma açıldıktan sonra 7. gün, 2., 6. ve 12. hafta olmak üzere Peristomal Cilt Aracı ve Stoma Yaşam Kalitesi ölçeği doldurularak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde ki-kare testi, bağımsız gruplarda t testi, eşleştirilmiş t testi, Friedman test ve tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Bulgular: Standart Stoma Bakım programında yer alan hastalarda kontrol grubuna göre post-operatif 2., 6., ve 12. haftalarda daha az peristomal irritan dermatit görülmüştür (sırasıyla; %27.3 vs. %51.4, %27.3 vs. %65.7, %15.2 vs. %37.1; p < .05). Kontrol grubunun Renk, Erezyon, Kontrolsüz doku büyümesi skorunun girişim grubuna göre 6. haftada yüksek olduğu belirlenmiştir (p=.011). Çalışmada her iki grupta yer alan hastalarda zaman içerisinde (6. ve 12. haftalarda) yaşam kalitesinde artma olduğu (p=.000), ancak girişim grubundaki yaşam kalitesinin kontrol grubuna göre daha fazla arttığı bulunmuştur (p=.000). Sonuç: Bu çalışma ile uygulanabilir çok bileşenli bir stoma bakım programı geliştirmiştir. Standart Stoma Bakım programı, kolorektal kanserli stomalı hastalarda peristomal cilt komplikasyonlarını azaltmaktadır ve stoma yaşam kalitesini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: To examine the effect of the Standard Ostomy Self-care program on peristomal skin complications and quality of life in patients with colorectal cancer who underwent ostomy creation. Method: A single blind quasi-experimental study. Sixty-seven participants were recruited the study. Standard Ostomy Care program was applied to the patients in the intervention group (n=33). Patients in the control group (n=35) were trained in accordance with the hospital's procedure. Data were obtained by completing the Peristomal Skin Tool and Stoma Quality of Life scale at 7 days, 2, 6 and 12 weeks after ostomy creation. Chi-square test, independent-samples t tests, paired t test, Friedman test and repeated measures variance analysis were used to evaluate the data. Findings: Patients in the Standard Ostomy Care program had less peristomal irritant dermatitis at 2, 6, and 12 weeks post-operatively compared to the control group (respectively; 27.3% vs. 51.4%, 27.3% vs. 65.7%, 15.2% vs.