Geriatrik gastrointestinal sistem kanserli hastalarda malnütrisyon ve sarkopeninin saptanması
Determination of malnutrition and sarcopenia in patients with geriatric gastrointestinal system cancer
  1. Tez No: 431892
  2. Yazar: DERYA HOPANCI BIÇAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN FEHMİ AKÇİÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Geriatri, Onkoloji, Nutrition and Dietetics, Geriatrics, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kanserde, hem tümörün hem de tedavinin oluşturduğu etkiler nedeniyle malnütrisyon sık görülür. Gastrointestinal sistem (GİS) kanserli geriatrik hastalarda hem tümörün yeri hem de yaşlanmanın getirdiği ek sorunlar nedeniyle malnütrisyon riski daha da artmaktadır. Bu çalışmanın amacı GİS kanserli geriatrik hastaları nütrisyonel açıdan değerlendirmek, antropometrik veriler ışığında sarkopeni durumunu saptamak ve kemoterapinin (KT) bu parametrelerde oluşturduğu değişiklikleri belirlemektir. Mart-2015 - Ocak 2016 arasında, Ege Üniversitesi Tülay Aktaş Onkoloji Merkezine başvuran, 65 yaş ve üzerinde GİS kanserli, KT alacak olan 153 hasta (yaş ort: 70,5±5,6, 44 kadın, 109 erkek) çalışma kapsamında değerlendirilmiş ve takip edilmiştir. Hastaların ilk görüşmede Mini Nütrisyonel Değerlendirme (MNA) ile malnütrisyon durumları saptanmış, antropometrik ölçümleri ( boy, ağırlık, baldır çevresi, üst kol çevresi) ve Bioelektriksel İmpedans Analiz (BIA) ölçümleri (yağ ve kas miktarları ile faz açısı) yapılmıştır. Hastaların kas fonksiyonları, el dinamometresi ile ölçülmüştür. Hastalar KT aldıktan sonra (min:4, max:6 hafta), aynı parametrelere yeniden bakılmış ve ilk verileri ile karşılaştırılmıştır. Hasta populasyonu kolorektal (%51,6), mide (%26,8), pankreas (%11,8), karaciğer (%7,2), safra yolları (%2) ve özefagus kanseri (1 hasta %0,7) tanılı hastalardan oluşmuştur. Çalışmanın sonunda hastaların %37,9'unun malnütrisyonda, %34,6'sının risk altında olduğu, %27,5'unun ise normal olduğu bulunmuştur. İlk görüşmede malnütrisyonda olmayan hastaların, KT sonrasında malnütrisyona girme oranı artmıştır (p=0,001). İlk görüşmede baldır çevresi
Özet (Çeviri)
Malnutrition is common in cancer due to the effects of both tumor and treatment. The risk of malnutrition increases in gastrointestinal system (GIS) cancer patients because of the location of tumor and additional problems caused by aging. The aim of this study is to evaluate geriatric patients with GIS cancer in terms of nutritional aspects, to determine the sarcopenia status in the light of antropometric data and to determine the changes in these parameters after chemotherapy (CT). The study conducted between March 2015 and January 2016. GIS cancer patients (n=153) at 65 age and over (mean age:70,5±5,6, 44 female, 109 men) who admitted for the treatment at Ege University Tulay Aktas Oncology Center and received CT were evaluated and followed during the study. At the first meeting, malnutrition status was detected by Mini Nutritional Assessment. Anthropometric measurements (height, weight, calf circumference, upper arm circumference) and bioelectrical impedance analysis measurements (fat and muscle mass and, phase angle) were also carried out. Muscle functions of the patients were measured with a hand dynamometer. After receiving CT (min: 4, max: 6 weeks), the patients were checked again for the same parameters and compared with the first data. The patient population consisted of colorectal (51.6%), stomach (26.8%), pancreas (11.8%), liver (7.2%), biliary tract (2%) and esophageal cancer patients (0.7%). It is found that 37,9% of the patients were in malnutrition, 34,6% of the patients were under risk of malnutrition and 27,5% of the patients were in normal malnutrition status at the end of the study. At the first meeting, malnutrition rate was increased in normal malnutrition status patients after receiving CT (p=0,001). The number of patients with the calf circumference