Burdur ilindeki 65 yaş üzeri tüketicilerin süt ve süt ürünleri tüketim alışkanlıkları
Milk and milk products consumption patterns of elderly consumers in burdur province
- Tez No: 431913
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA FULDEN SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geriatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma Burdur ili ve ilçelerinde ikamet eden 65 yaş ve üzerindeki tüketicilerin süt ve süt ürünleri tüketim alışkanlıklarını belirlemek amacı ile yapılmıştır. Çalışmada örnek hacmi, ana kitle oranlarına dayalı kümelendirilmiş tek aşamalı tesadüfî olasılık örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Buna göre çalışma alanı olarak Burdur merkezi seçilmiş ve anket sayıları nüfus yoğunluklarına göre hesaplanarak belirlenen sayıda ilçelere dağıtılmıştır. Araştırmaya toplam 400 birey katılmış olup 198 (%49,5)' i kadın, 202 (%50,5)' i erkekti. Evrenin 299 (%74,8)' ini genç yaşlılar, 91 (%22,7)' sini orta yaşlılar, 10 (%2,5)' ini ileri yaşlılık döneminde olan bireyler oluşturmaktaydı. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 70,89±5,49'du. Bireylerin 145 (%36,3)'ü düşük gelir grubunda (0-1000 TL.), 173 (%43,3)'ü orta düzey gelir grubunda (1001-2000 TL.), 82 (%20,5)'i yüksek gelir grubunda (2001 TL. ve üzeri) bulunmaktaydı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the 65 aged and over consumers' milk and milk products consumption who living in Burdur province and district. The sample size of the study, based on the main mass ratio was determined by clustered single-stage random probability sampling method. Accordingly Burdur city center selected as the study area, and the number of questionnaires were distributed to the number of districts to be calculated according to population density. A total of 400 people have joined in the research, 198 (49.5%) were women and 202 (50.5%) were males. The universe of 299 (74.8%) were the young elderly, 91 (22.7%) were middle-aged, 10 (2.5%) in the period constituted individuals who are advanced age. The average age of people who involved in the research was 70.89 ± 5.49. 145 of individuals (36.3%) were in the low income group (£ 0-1000.), 173 (43.3%) were in the middle income group (1001-2000 TL.), 82 (20.5%) were in the highest income group (2001 TL. and above). The lower income level of the elderly, pasteurized and UHT milk consumption and their spending on milk and milk products were decreased.