Disfonili hastalarda ses terapisi etkinliğinin beck depresyon envanteri (BDE) ile değerlendirilmesi
Evaluation of voice therapy activation with beck depression inventory (BDİ) on dysphonia patients
- Tez No: 431914
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı ses kısıklığı şikayeti ile başvuran ve benign vokal kord lezyonu olan hastalarda ses terapisinin hayat ve ses kaliteleri üzerine olan etkilerinin Beck Depresyon Envanteri ve Ses Handikap Endeksi ile değerlendirilmesidir. Araştırma; Mayıs 2014 – Mayıs 2015 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'na ses kısıklığı şikayeti ile başvuran ve 18-60 yaş arasında olan 45'i kadın 15'i erkek olmak üzere toplam 60 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan toplam 60 kişinin 27'sinde ses teli nodülü, 5'inde ses teli polibi, 9'unda ses teli paralizisi, 2'sinde ses teli kisti, 14'ünde ses telinde kapanma bozukluğu, 2'sinde mutasyonel disfoni bulunmaktadır. Araştırmaya kanserli hastalar ve engeli olan hastalar dahil edilmemiştir. Çalışmaya katılan hastalar hekim muayenesinden geçtikten sonra çalışma hakkında bilgilendirilmiştir. Hastalara Beck Depresyon Envanteri ile Ses Handikap Endeksi uygulaması yapıldıktan sonra ses hijyeni kuralları anlatılarak ses terapisi seanslarına başlanmıştır. Hastalardan terapi seanslarına düzenli bir şekilde gelmeleri gerektiği ve kendilerine verilen ses ve nefes egzersizlerinin evde belirtildiği şekilde tekrar etmeleri istenmiştir. Hastalara ses terapisi öncesinde uygulanan Beck Depresyon Envanteri ile Ses Handikap Endeksi 3 aylık ses terapisi eğitiminden sonra tekrarlanmıştır. Ses terapisi uygulamasının öncesinde ve sonrasında uygulanan anket sonuçları SPSS v20 programı ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar değerlendirilirken hastalar hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan olgu rapor formundaki verilerden de yararlanılmıştır. Beck Depresyon Envanteri sonucunda puanları 30 ve üstü çıkan hastalar 'şiddetli depresif bulgulara sahip' olarak değerlendirilip Ege Üniversitesi Psikiyatri Kliniği'ne başvurmaları önerilmiştir. Araştırmaya katılan hastalara uygulanan anketlerin sonuçlarına göre Beck Depresyon Envanteri ve Ses Handikap Endeksi sonuçlarının ortalamalarının ses terapisinden sonra düştüğü görülmüştür. Ses terapisinden önce uygulanan Beck Depresyon Envanteri sonuçlarının ortalaması 11,77 ve Ses Handikap Endeksi sonuçlarının ortalaması 55,65 iken ses terapisinden sonra uygulanan Beck Depresyon Envanteri sonuçlarının ortalaması 8,38'e, Ses Handikap Endeksi sonuçlarının ortalaması 37,70'e düşmüştür. Ses kısıklığı şikayetinin şiddeti arttıkça depresif bulguların da arttığı gözlemlenmiştir. Hastalara ses terapisi öncesinde uygulanan Bunun sonucunda ses terapisinin depresif belirtilerin azalmasında olumlu etkisi olduğu düşünülmektedir. Anahtar kelimeler; ses kısıklığı, depresyon
Özet (Çeviri)
The aim of this study was the evaluation of voice hoarseness after voice therapy in patients presenting with complains and benign vocal cord lesions. The effects of the therapy on life and sound quality is evaluated using the Beck Depression Inventory and Voice Handicap Index. The world revolves around a research conducted on May2014 at Ege University Faculty of Medicine (Department of Psychiatry and Otorhinolaryngology): it involved 45 women between 18-60 years of age and 15 men for a total number of patients equal to 60. Those patients had different etiology: 27 vocal cord nodules, 5 vocal cord polyps, 9 vocal cord paralysis, 2 vocal cord cysts, 14 closing disorder of the vocal cords, 2 mutational dysphonia. The study did not include patients with cancer and patients with disabilities. Patients were informed about the study after passing the medical examination. After the Beck Depression Inventory and Patient Voice Handicap Index application has been assessed, hygiene rules about sound therapy session were taught to the patients involved. Patients have to come to therapy sessions in an orderly manner and them and were asked to repeat their breathing exercises the same way they perform them at home. Beck Depression Inventory and Voice Handicap Index sound were measured in every patients before and after 3 months of therapy training. Poll results (both before and after) of the case reports studies were compared with the SPSS v20 software: both results and clinical data about patients were reported in this work Beck Depression Inventory score of 30 and higher means that patients 'with severe depressive symptoms' has been evaluated as suggested by Ege University Psychiatric Clinic. After voice therapy, the average of the Beck Depression Inventory and Voice Handicap Index results based on the results of surveys administered to patients involved in the study decreased. Average Voice Handicap Index before therapy was 11.77, while Beck Depression Inventory average value was 55.65. After voice therapy Voice Handicap Index lowered down to 8.38 and Beck Depression Inventory average went down to 37.70. Hoarseness increases accordingly to the severity of depressive symptoms, therefore this therapy administered to patients seems to have a positive impact in the reduction of depression. Key words; dysphonia, depression