Izof modelinde uyarılmışlık-performans ilişkisinde yeni bir yaklaşım: Kişilik özellikleri ve duygusal zekânın rolü
A new approach to arousal-performance relationship in the izof model: The role of big five personality traits and emotional intelligence
  1. Tez No: 431912
  2. Yazar: ERMAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ENGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, IZOF modelinde uyarılmışlık performans ilişkisine kişilik özellikleri ve duygusal zekânın etkileri incelenmiştir. Araştırmaya 2010 - 2011 sezonunda Göztepe Spor Kulübü 'nden 20 profesyonel futbolcu katılmıştır. Katılımcılara ilk etapta duygusal zekâ ve kişilik özelliklerini ölçmek amacıyla Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği ve Beş Faktör Kişilik Envanteri uygulanmıştır. Deneysel uygulama aşamasında ise Uluslararası Duygusal Resim Sistemi (UDRS) den seçilmiş çeşitli kategorilerdeki fotoğraflar ile tetiklenen duygusal uyarılmışlık düzeyinin, renk-kelime uyuşmazlığı problemini çözme hızı ve doğruluğu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaç için SuperLab 4.0 programı ile uyarlanmış stroop renk-kelime testi kullanılmıştır. Katılımcılar UDRS den seçilmiş ve dört grup olarak sunulan görsel uyaranlara maruz bırakılmış ve tetiklenen duygusal uyarılmışlık düzeyinin, renk-kelime uyuşmazlığı problemini çözme doğruluğu ve hızı ile ilişkili olup olmadığı, kişilik özellikleri ve duygusal zekânın bu ilişkide etkili olup olmadığı test edilmiştir. Sonuçlar, duygusal zekânın alt boyutu olan duygu kullanımının, bütün duygusal uyarılmışlık düzeylerinde verilen tepki süreleri ile negatif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Bir diğer sonuç ise yumuşak başlılık kişilik özelliğinin, hoş yüksek ve hoş düşük uyarılmışlık düzeylerinde verilen tepki süreleri ile negatif yönde ilişkili olduğu şeklindedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of personality traits and emotional intelligence to the arousal- performance relationship in IZOF model. The research includes 20 professional football player participants from Göztepe Sport Club during the season of 2010- 2011. In the first phase, in order to measure their emotional intelligence and personality characteristics, Schutte Emotional Intelligence Scale and Five Factor Personality Test have applied. In the experimental study phase, the effect of the emotional arousal level triggered with the photos from various categories that are selected from The International Affective Picture System (IAPS) to the speed and accuracy of solving color word interference task have analyzed. For this reason, SuperLab 4.0 program and Stroop color-word test have used. Participants have been exposed to four groups of visual arousals which are selected from IAPS and it is tested if the triggered arousal level has related to speed and accuracy of solving color-word interference problem, and if the personal characteristics and emotional intelligence have effects on this relation. The results show that usage of emotion, which is a sub dimension of emotional intelligence, has negative relation with the reaction times in all emotional arousal states. More results indicate that agreeableness personality trait has negative relation with reaction times in pleasant high arousal and pleasant low arousal states.