Ameliyathane çalışanlarının hasta güvenliği tutumları
Attitudes of operating theatre workers to patient safety
- Tez No: 431935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN ÖZBAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma ameliyathane çalışanlarının hasta güvenliği tutumlarını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi merkezi ameliyathane çalışanı 200 kişi (cerrah, anestezist, anestezi hemşiresi, anestezi teknisyeni ve ameliyathane hemşiresi) araştırma kapsamına alındı. Veriler Güvenlik Tutumları Ölçeği ve Çalışan Bilgi Formu kullanılarak elde edildi. Verileri betimsel olarak sunmak için frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Veriler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tek yönlü varyans analizi (ANOVA), t testi, Kruskall Wallis H Testi, Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Ameliyathanede çalışanların tanıtıcı özellikleri ile, güvenlik tutumları karşılaştırıldığında; 6-10 yıl ve 11 yıl ve daha fazla süreyle uzmanlık deneyimi olanlar, sadece gündüz ve kendi isteğiyle çalışanlar ile, haftada ortalama 40 saat çalışanların ve kurumda çalışmaya başlarken oryantasyon programına katılanlar ile kurumda hizmet içi eğitim programlarına katılanların güvenlik tutumları puan ortalamalarının yüksek, aralarındaki farkın anlamlı olduğu belirlendi. Çalışanların kendi meslektaşları ile karşılaştırıldığında diğer ekip üyeleri ile daha iyi iletişim ve işbirliği içinde oldukları belirlendi. Çalışanların stres düzeyini azaltacak uygulamaların planlanması, çalışma saatlerinin yasalara göre düzenlenmesi, kurumda çalışmaya başlamadan önce tüm çalışanların oryantasyon programına katılması, meslek gruplarının birbirleri ve diğer ekip üyeleri ile iletişim ve işbirliğini geliştirecek uygulamaların düzenlenmesi, hasta güvenliği ile ilgili hizmet içi eğitim programları hazırlanıp yönetim kadrosu da dahil edilerek tüm çalışanların katılması önerildi.
Özet (Çeviri)
This research was performed to evaluate the attitudes of operating theater workers to patient safety. The study was carried out on 200 operating theatre workers (surgeons, anesthetists, anesthesia technicians, anesthesia nurses, and operating theater nurses) of İzmir Katip Çelebi University Atatürk Education and Research Hospital. Datas were collected by using an Employee Information Form and SAQ-OR Version. Avarage, standart deviation, frequency, percentage were used to provide descriptive data. Oneway anova, t test, kruskall wallis h test, mann whitney u test were used in order to determine relationship between datas. It was determined that safety attitude point avarage of operating employees are higher and difference between them are significant who have specialized experience 6-10 years and 11 years or more, only in daytime, voluntarily at operating rooms, an average of 40 hours per week and participiants of job training and orientation programme. Compared employees with their colleagues and other team members it was determined to be beter communication and collaboration with other team members than each other. It was proposed to plan implementation to reduce stres levels of employees, organize working hours as law-suit, support operating theatre workers to join orientation program before to work the hospital, organize implementations to improve communication and collaboration between team members with each other and other team members, support operation theatre workers and directors to join the educational programmes which are prepared related to patient safety.