Yeşil çaylardan farklı yöntemlerle kateşin ve kafein ekstraksiyonu ve bunların saflaştırılması için uygun adsorbanların belirlenmesi
Extraction of catechins and caffeine from green tea via different methods and determination of proper adsorbent for purification
  1. Tez No: 432035
  2. Yazar: AHMET ABDULLAH US
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SAĞDIÇ, DR. SENA SAKLAR AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İçecek olarak tüketilen çay çeşitleri arasında büyük öneme sahip olan yeşil çay (Camellia sinensis), insan metabolizması için önemli polifenoller içermektedir. Bu çalışmada öncelikle yeşil çaydan farklı metotlarla biyoaktif bileşen ekstraksiyonu optimizasyonu yapılmıştır. Ardından bu çay ekstraktlarından kateşin ekstraktı elde edilmiş ve bu ekstraktların farklı adsorbanlar üzerinde çalışılmasıyla adsorpsiyon davranışları belirlenmiştir. Ekstraksiyon koşulu olarak en verimli metot ultrasonik ekstraksiyon yöntemi ve çalışma parametreleri olarak da 80oC sıcaklığında 18 dakika ve 1:25 çay-su oranı bulunmuştur. Elde edilen kateşin ekstraktının adsorpsiyon davranışları 25oC, 40oC ve 60oC sıcaklıklarında çalışılmış, en verimli ve maliyeti uygun adsorban Poliamide CC6 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Green tea (Camellia sinensis), which has very important place in tea varieties that can be consumed as beverage, contains important polyphenols for human metabolism. In this study, firstly extraction optimization of bioactive compounds from green tea had been done with different methods. Afterwards, catechin extract had been obtained from acquired tea extracts and lastly adsorbtion behavior of catechins and cafein on different adsorbants had been investigated. Ultrasonic extraction has been found as a better method for maximum extract yield. Optimum extraction conditions for ultrasonic extraction were found 80oC temperature, 18 minute and 1:25 tea-water ratio. Adsorbtion behavior of obtained catechin extract had been examined at 25oC, 40oC and 60oC temperatures, Poliamide CC6 was found better adsorbent for yield and cost.