Designing impulse generator for ground penetrating radars
Yüzeyaltı radarları için darbe üretici tasarımı
- Tez No: 432038
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERDAR TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Haberleşme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Yeraltı nüfüz radarları objelerin tespiti için elektromanyetik dalgaların yansıması prensibini kullanır. Elektromanyetik dalganın farklı elektriksel geçirgenliğe sahip ortamlarda seyahat etmesinden dolayı, radarın en önemli kısımlarından biri darbe üreticisidir. Çünkü yer altına nüfüz mesafesi, doğruluk gibi parametler darbenin özellikleriyle direk bağlıdır. Çalışmada avalanche transistörler kullanılarak yeraltı nüfüz radarı için darbe üretici tasarlanmıştır. Avalanche transistörler dar sinyal çıkış süresi ile yüksek genliği aynı anda üretebilen nadir cihazlardandır. Çalışmada nanosaniye seviyesi ve altında ve yüksek genlikte darbe üreticisi tasarlanarak gözlemlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada ZTX415 transistörü tek ve birkaç tane olmak üzere hem seri hem paralel bağlantılı devreler kullanılmıştır. Devreler 100 kHz 2.5 V tetikleme darbesiyle aktif hale getirilmiştir. Transistörlerin avalanche moduna geçmesi için tek ve üçlü transistör devresi için 280 V DC kaynak, ikili ve dörtlü transistör devreleri için 370 V DC kaynak kullanılmıştır. Devrelerin denenmesi sonucu en iyi 1.5 ns çıkış süresi 1.5 ns darbe genişliğine ve 150 V genliğe sahip darbe elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ground penetrating radar uses the principle of scattering of electromagnetic waves. Wave is travelled through different environments that have different electrical permeabilities. So impulse generator is the key unit, which determines ground penetrating radas's parameters such as depth of penetrating and accuracy. In our work we designed impulse generator for ground penetrating radar using avalanche transistors. Avalanche transistor is an ideal device which can provide a pulse with rapid response time and large amplitude simultaneously. Therefore, an electronic circuit of nanosecond or sub-nanosecond impulser based on avalanche transistor is designed and investigated in this study. ZTX415 avalanche transistors are used as single and multi stage impulse generator connected both serially and parellelly. Transistors are driven by 100 kHz 2.5 V trigger pulse. 280 V DC bias voltage is used for single and cascaded triple transistor circuit and 370 V DC bias voltage is used for double and quadruple transistor circuits. Circuits' generated best pulse has 150 V amplitude, 1.5 ns rise time and pulse width of 1.5 ns.