Yeşil alanların kent akustiğine etkisi
The effects of green zones on the urban acoustic
- Tez No: 432083
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Gürültü kirliliği, çevre ve insan yaşamı kalitesine olumsuz etkisi nedeniyle tüm dünyada önemli bir sorun olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, insanların bu konuda bilinçlenmesinin sağlanması ve yasa ve yönetmeliklerle gerekli yaptırımların oluşturulması, gürültünün insan sağlığına etkilerinin azaltılması ve önlenmesi açısından önemlidir. Yerleşim bölgelerinde en yaygın gürültü kaynağı olan karayolu gürültüsünün denetiminin kaynak ile alıcı arasındaki ortamda sağlanması en etkili ve ekonomik yöntemlerdendir. Bu denetim, öncelikli olarak yapı ile yol arasında yeterli uzaklığın sağlanmasıyla olanaklı olmaktadır. Bu tez çalışmasında; karayolu üzerinde bulunan yerleşim bölgelerinde, yapı-yol arasındaki uzaklığa bağlı olarak doğal ve bio engellerin gürültü denetimi konusundaki etkisi incelenmiştir. Tez kapsamında, karayolu kenarında bulunan konut işlevli bir yapının, farklı zemin türleri, farklı yutuculuk ve yükseklikteki yeşil alan türleri ve bio gürültü engeli ile karayolu kaynaklı gürültüden etkilenme durumunun ortaya konması amaçlanmıştır. Bu tezde; 'Yerleşim bölgelerinin karayolu gürültüsünden etkilenmesine yönelik yapı ile yol arasındaki uzaklığa göre, yeşil alan ve bio engelin gürültü denetimine etkisinin belirlenmesi' amaçlanmıştır. Bu bağlamda, 'Yapıya ulaşan gürültü düzeyi, yol ile yapı arasındaki zemin ile bio engel özelliklerine göre önemli ölçüde değişebilir' çalışmanın hipotezi olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Noise pollution is accepted that as an important problem by reason of the negative effect on the environment and human life quality by the whole world. Thus, providing awareness of people about this issue and constituting necessary sanctions with the laws and regulations are important for decreasing and preventing effects on the human healths of noise. In the residential areas, controlling of the highway noise which is the most common noise source is one of the most efficient and economic ways of providing between the source and recipient. This control makes possible primarily by providing the adequate distance between structure and road. In this thesis study; in the residential areas on the highway, depending on the distance between the structure and road, effects of the natural and bio barriers on the noise control were examined. In the thesis scope, a functional residential building located on the edge of highway, the exposure status of higway-induced noise is intended to demonstrate with the different types of soil, the types of green zones with different absorber and height and bio noise barrier. In this thesis; 'According to the distance between the building and road for the affected residential areas from the highway noise, determining the effect of the green zone and bio barrier on the noise control' is intended. In this context 'The noise level reached the structure, with the type of soil between the road and building according to bio barrier properties can change considerably' is specified as the hypothesis of study.