Monitoring model for universal design
Evrensel tasarım denetleme sistemi
- Tez No: 432122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SUNGUR ERGENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde Bilim alanındaki gelişmeler ve devrimleri göz önünde bulundurarak, engelli insanlar icin fiziksel bariyerler sorunu yillar once cozulmuş olmasi gerekiyordu. Nitekim ki, ADA gibi evrensel tasarım ve kapsayıcı tasarım veya mevzuat kuralları bu sorunu cözmek icin oluşturulmuştur ama halen bu kuralları göz onunde bulundurmayarak tasarım yapılıyor. Bu sebepten dolayı, bu çalışmadada, mimaride evrensel tasarım için bir izleme modeli oluşturmak hedeflenmiştir. Önerilen modele ulaşmak için, LEED ve BREEM gibi farklı mimari izleme ve değerlendirme sistemleri irdelenmiş ve daha sonra, insanlarin erişim açısından temel ihtiyacları verisine ulaşmak ve mimaride evrensel tasarım için gerekli standartları kullanarak hedeflenen modeli oluşturmak için mevcut ve uluslararası alanda kabul görmüş erişilebilirlik standartları ve ilkeleri, detaylı olarak incelenmiştir. Bu araştırmada elde edilen veriler ve standartlar bilgilerinden evrensel tasarım izleme modeli oluşturulmuş ve önerilen model çerçevesi bu analizlerden elde edilmiştir. Oluşturulan modeli incelemek amacıyla, Istanbulda bulunan, Gazi Mustafa Kemal okulu ve Cumhuriyet okulu, örnek olay olarak model üzerinden incelenmiş ve puan verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world after all the scientific discoveries and revolutions that mankind has faced, having physical barriers for some people and ignoring them seems like a problem that should have been solved centuries ago. However, guidelines such as universal design and inclusive design or legislation such as ADA are made in order to overcome this problem. In this study, it is aimed to create a monitoring model for universal design in architecture. On the way to reach the proposed model, different architectureal monitoring and rating systems are analized in detail such as, LEED, BREEAM. The frame of the proposed model is obtained from these analyzis. Afterwards, available and internationally accepted accessibility standards and guidelines are studied in detail in order to acquire the essential needs of everybody in terms of access, and create and use the requisite standards for universal design in architecture. Adapting the standards to the obtained frame, the monitoring model for universal design is created. In order to examine the created model two cases are chosen from Istanbul. Both the cases are examined and rated with the use of the created model and detailed reports are acquired from this analysis.