Elektrokimyasal akümülatörlerin termal analizi
Thermal analysis of electrochemical accumulators
  1. Tez No: 432126
  2. Yazar: ONUR YARAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN AĞRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Elektrokimyasal akümülatörlerin termal analizi veya termal yönetimi, akümülatörlerin yığın halde yerleştirilmiş olduğu ısı değiştiricilerin, bu ekipmanlar üzerinde oluşturduğu termal düzenleyicilik etkisine göre performanslarında oluşan değişimi inceler. Bu tez çalışmasında, farklı geometrik modellere sahip plakalı bir ısı değiştiricisi içine yerleştirilen lityum iyon akümülatörlerin çalışmaları sırasında oluşan ısıl değişimlerinin regülasyonu dinamik simülasyonlar aracılığı ile yorumlanmıştır. Literatürde hibrit elektrikli araçların enerji depoları ile ilgili yapılan termal yönetim çalışmaları özetlenmiştir. Termal yönetim optimizasyonunun dinamik olarak incelenmesi ve bir işletme fonksiyonu haline getirilmesi için Artemis şehir içi çevrimine ait güç bilgileri üzerinden hazırlanan alternatif çalışma sistemleri oluşturulmuştur. Çevrim bilgisi ile oluşturulan simülasyon dahilinde, akülerin termal yönetimi ile ilgili yatırım ve işletme fonksiyonları karşılaştırmalı olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Buna ek olarak, geliştirilen plaka modeline ait ısı transferi sisteminin analizlere etkisi simülasyondan elde veriler ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thermal analysis or thermal management of electrochemical accumulators rewiews the performance changes of accumulators where inserted as stacked type in heat exchangers by their thermal regulation effects. In this thesis, heat changes of Li - Ion accumulators which are inserted in a plated heat exchanger formed by different geometry lamination groups are interperated by dynamic simulations. Thermal management studies are summarized about energy storages of hybrid electrical vehicles in literature investigations. Alternative working systems are created by power generation datas of Artemis Urban Cycle for dynamical resarch of thermal management optimization and to be brought into them a management function. Within information of simulations which work by the cycle, the investment and working functions of thermal management of accumulators has been involved to the thesis. In addition, the effect on analysis of heat transfer system of plates are researched by datas which taken from simulations.