Kurşun kalsiyum bazlı ızgara alaşımlarının korozyon dayanımına kalay ve baryum etkilerinin incelenmesi
Investigation of the tin and barium effects of lead calcium based grid alloys on corrosion resistance
  1. Tez No: 603879
  2. Yazar: MEHMET KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde kurşun asit akümülatörler dünyanın sürekli artan enerji ihtiyacını karşılayan en yaygın enerji depolama araçlarının başında gelmektedir. Bu tez çalışmasında kurşun asit akülerin ana parçalarından olan ızgaraların alaşımlarının korozyona olan etkileri incelenmiştir. Kurşun bazlı ızgara alaşımlarına farklı miktarlarda eklenen kalay ve baryum katkılarının korozyon üzerindeki etkileri dönüşümlü voltametri ve polarizasyon direnci gibi elektrokimyasal testlerle incelenmiştir. Dönüşümlü voltametri deneyleri ile asit derişimi, sodyum sülfat miktarı, sıcaklık ve tarama hızı gibi parametrelerin optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Optimum parametreler olarak asit derişimi; 3,75 mol/L, sodyum sülfat miktarı; 25 g, sıcaklık; 25°C ve tarama hızı; 20 mV/s bulunmuştur. Optimum parametreler altında yapılan polarizasyon deneylerinde ise saf kurşunun en iyi korozyon hızı ve korozyon akımına sahip olmasına karşın polarizasyon direncinin yüksek olduğu bulunmuştur. Bu direnci azaltmak ve iletkenliği arttırmak için ise farklı oranlarda kalay ve baryum metali eklenerek çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Eklenen kalay miktarlarından %1,5 kalay içeren numunenin en uygun olduğu tespit edilmiştir. Baryum için ise bu oran %0,01 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, lead acid accumulators are one of the most common energy storage tools that meet the ever-increasing energy needs of the world. In this thesis, the effects of the alloys of the grids on the corrosion are investigated. The effects of different amounts of ADDED tin and barium additives on corrosion were investigated by electrochemical tests such as cyclic voltammetry and polarization resistance to lead-based grating alloys. Optimization of parameters such as acid concentration, sodium sulphate content, temperature and scanning speed were carried out by cyclic voltammetry experiments. Optimum values of acid concentration; 3,75 mol/L, the amount of sodium sulfate; 25 g, temperature; 25°C and scanning speed; 20 mV / s was found. In the polarization tests performed under the optimum parameters, it was found that the pure lead had the best corrosion rate and corrosion current but the polarization resistance was found to be high. In order to reduce this resistance and increase the conductivity, different ratios of tin and barium metal have been added. It was determined that the sample containing the tin with 1.5% tin was the most suitable. This rate was found to be 0.01% for barium.