Manyetik yastıklama temelli mekanik temassız çelik sac taşıma sistemi tasarımı ve aktif kontrolü
Magnetic levitation based non-contact steel plate conveyance system design and active control
  1. Tez No: 432132
  2. Yazar: ÖMER FARUK GÜNEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. KADİR ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çelik sac plakalar, gerek imal ve gerekse kullanım amaçlı olarak, dönen miller üzerinden bir noktadan diğer bir noktaya nakledirlirler. Nakil esnasında çelik sac plakalar mil üzerinde mekanik temasa maruz kaldıklarından dolayı yüzeylerinde pürüzler ve deformasyonlar meydana gelmektedir. Bu olumsuzluklar çelik saclardan üretilecek ürünlerin kalitesini bozmakta ve ürün performansını olumsuz yönde etkilemektedir. Manyetik yastıklama teknolojileri mekanik temassız hareket sağlama özelliklerinden dolayı özel gereksinimleri olan taşıma uygulamaları için en önemli alternatiflerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, çelik sac plakaların manyetik yastıklama teknolojisi kullanılarak bir noktadan başka bir noktaya naklini sağlayan bir sistemin tasarımı ve kontrolü yapılmıştır. Düzlemde faklı noktalara yerleştirilmiş manyetik yastıklarla mekanik temassız havada tutma ve yerçekimini yenme işlemi gerçekleştirilmiştir. Doğrusal motor vasıtasıyla da taşıma işlemi gerçekleştirilmiştir. Böylece kullanıma özel, yüksek teknoloji ve katma değere sahip bir sistem teorik ve deneysel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Steel plates, for use and as well production purposes, are conveyed from one point to another on rotating shafts (rollers). During the conveyance, roughness and deformations are induced on the surface of steel plates due to mechanical contact by roller. These disadvantages compromises the quality of products to be produced from the steel sheet and adversely affect product performance. Magnetic levitation technology as one of the most important transportation alternative for applications with special requirements due to its ability to provide mechanical contactless movement emerges. In this project, design of a conveyance system based on magnetic levitation technologies are aimed at to convey a steel plate one place to another. Trust for steel plate motion is to be supplied from a linear induction motor and levitation is provided by multiple arrangements of electromagnets. Hence, contact free one direction planar movement of steel plate is accomplished. High-tech and value-added system configuration is developed and investigated theoretically and analytically.