Hartley dönüşümleri ve uygulamaları
Hartley transforms and its applications
  1. Tez No: 432137
  2. Yazar: PELİN USTA BUHL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Matematik, Physics and Physics Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
İntegral dönüşümler günümüzde televizyondan telefona, müzikten akustiğe, iletişimden ulaşıma kadar birçok bölümde oluşan sorunların çözümünde kullanılmaktadır. Bu alanda kullanılan en çok dönüşümlerden biri olan Fourier dönüşümüne çok benzeyen Hartley dönüşümüdür. Dönüşümlerin Fourier'de kullanılan kompleks aralıktan reel aralığa tanımlanmasını sağlayarak, zaman ve hız kazanmıştır. Bu dönüşüm bütün integral dönüşümler de olduğu gibi lineerlik özelliğine de sahiptir. Aynı zamanda, ses analizlerinde, ses hatalarını düzeltmeye yarayan Wavelet dönüşümleri gibi, Hartley dönüşümleri de bu alanda kullanılmaktadır. Wavelet dönüşümüne göre, ses düzeltmelerinde, çok az bir farkla orijinalden biraz daha uzak değerler vermektedir. Bu çalışmada, Hartley dönüşümü yapmış bilgisayar programları da tanıtılmıştır. Bu programlar daha önceki yıllarda bu alandaki hata düzeltmelerinde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Integral transforms are useful for solving problems that occur on tv to telephone, music to acoustic, communication to transportation. One of the most useful transform which is very similar to Fourier transform is Hartley transform. Instead of the complex interval that defined on Fourier transform, Hartley transform defines a real interval. This situation gave more speed and less time to Hartley transform compare to Fourier's one. Trivially, this transform has linearity like all other transforms. Concurrently, Hartley's transform can be use for fixing mistakes of sound analyses, like Wavelet transform. However compare to Wavelet, the values for sound analyses are less close to original sound. Sinusoidal structure is an important influence for achievement of transforms.