Yeldeğirmeni as creative cluster in the framework of creative city
Yaratıcı şehir kapsamında bir yaratıcı kümelenme örneği olarak Yeldeğirmeni
  1. Tez No: 546872
  2. Yazar: MURAT BALKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜÇHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Fine Arts, Sociology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Geçmişte bilgi, ekonomik büyüme ve yaşam standardının yükselmesi için bir itici güç olarak görülmese de 20. yüzyılla beraber toplumların bilginin önemini farketmeye başlaması ile günümüzde artık tüm gelişmiş ülkelerin ekonomilerinin bilgiye dayalı olduğunu söyleyebiliriz. John Hartley'e göre bilgi yaratımı insani bir süreçtir ve bu durum yaratıcı endüstrilerin temelini oluşturur. Refahın, olası istihdam olanaklarının kaynağı olan ve kökeninde bireysel yaratıcılık, beceri ve yetenek yatan yaratıcı endüstriler ise yaratıcı ekonomilerin temelini oluşturur. Bilginin ve yaratıcılığın bu etkin yapısı ve günümüz ekonomilerinin temel kaynağı olması ile beraber tüm toplumlar ve yaşamın her noktası bir yaratıcı ortam ile sarılmaya başlamıştır. Teknolojinin ekonomik büyümenin lokomotifi olduğu, yeni fikirlere, insanlara açık, tolerans ikliminin hâkim olduğu bu ortamlar yaratıcılıkları sayesinde ekonomik değer yaratan yaratıcı sınıf tarafından kullanılır. Sanatçı, yazar, tasarımcı, yazılımcılardan vb. oluşan yaratıcı sınıfın kümelenmeye başladığı bu yaratıcı ortamlar yenilikçi işletmeler ve yeni ekonomik aktiviteler için birer çekim alanı haline gelir ve bu alanlar birer yaratıcı şehre ya da adacığa dönüşmeye başlar. Bir yaratıcı şehir olarak İstanbul'da yaratıcı sınıfın kümelendiği pek çok yaratıcı bölge bulunmaktadır. Günümüzde bu bölgelerden biri olan Kadıköy Yeldeğirmeni bölgesi, yaratıcı endüstrilerin kentsel yenilemeyi destekleme potansiyeli sebebiyle soylulaştırma tehdidi altındadır. Ülkenin sosyal, ekonomik ve kültürel olarak geçirdiği değişim ve dönüşümler sonucunda İstanbul'un genelinde genellikle Avrupa yakasında konumlanan yaratıcı kümelerden göç almaya başlayan Yeldeğirmeni, Anadolu yakasında ortaya çıkan bir yaratıcı kümelenme örneği olması sebebiyle önemlidir. Bu çalışma çerçevesinde literatür taraması yapılarak, kültür/yaratıcı endüstrilerin tanımı yapılacak, yaratıcılığı odağına almış kültür politikaları sonucunda ortaya çıkan yaratıcı şehir kavramına vurgu yapılacaktır. Yaratıcı şehir ve endüstrilerin kümelenme eğilim ve kriterleri belirlenerek bir yaratıcı kent olarak İstanbul'da kültür sanat ortamının gelişimi ile yaratıcı endüstrilerin şehrin hangi bölgelerine yoğunlaştığı incelenecektir. Tezin son bölümünde literatür taraması sonucu elde edilen veriler üzerinden Anadolu yakasındaki ilk yaratıcı kümelenme örneklerinden biri olan Yeldeğirmeni bölgesinde yaşanan demografik değişimler sonucunda yıllar içerisinde geçirdiği değişim ve dönüşüm süreçleri irdelenecektir. Günümüzde bölgeye yerleşen yaratıcı sınıfın yer seçim kriterleri ve yapılan yenilenme faaliyetleri sonrası bölgenin karşıya karşıya kalmış olduğu soylulaştırma tehdidi ve bölgedeki yaratıcı endüstrilerin varlığı sonucunda yaşanan gelişmeler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Knowledge was not considered a driving force for economic growth and better standards of living in the past, whereas today, the economies of all developed countries are based on knowledge, with societies having realized its importance in the 20th century. According to John Hartley, creation of knowledge is a human process and this constitutes a basis for creative industries. Built upon individual creativity, skills and talents, creative industries serve as a source of welfare and employment opportunities, and constitute a basis for creative economies. Driven by this active nature of knowledge and creativity—the primary source of today's economies—a creative environment has started to pervade all societies and all aspects of life. These environments, where technology is the engine for economic growth and where a climate of tolerance and openness to new ideas and people prevails, are used by the creative class who generate economic value with their creativity. Composed of, inter alia, artists, writers, designers and software developers, the creative class form clusters in these creative environments, which consequently turn into an attraction for innovative enterprises and new economic activities and turn into creative cities or islands. As a creative city, Istanbul has many creative areas where the creative class is clustered. Kadıköy Yeldeğirmeni district, today, is one of these areas, and faces the risk of gentrification due to the likelihood of creative industries to support urban transformation. Recently, receiving migration of creative clusters—who are generally based in the European side of Istanbul—as a result of the social, economic and cultural change and evolution in the country, Yeldeğirmeni is an important district as it sets a creative clustering example in the Anatolian side. As part of this study, the literature will be scanned and culture/creative industries defined, and emphasis will be made on the concept of creative cities that evolve as a consequence of cultural policies centered on creativity. This study will also identify clustering trends and criteria for creative cities and industries, while examining the areas creative industries center around, driven by the evolving culture and arts scene in Istanbul as a creative city. The last section of the dissertation will elaborate on demographic changes in Yeldeğirmeni, one of the first creative clustering examples in the Anatolian side, based on the data derived from the literature, as well as the consequent change and transformation the district has undergone throughout the years. The settlement criteria sought by the creative class who moved to the area; the threat of gentrification the area faces as a result of the renewal efforts undertaken; as well as the developments arising from the presence of creative industries based in Yeldeğirmeni will also be examined.