Enerji tüketimi bazlı AHP yöntemi ile raylı sistem güzergah seçimi ve uygulaması
Rail route selection with energy consumption based AHP and practice
  1. Tez No: 432143
  2. Yazar: HUZEYFE KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLAN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dünyada ve ülkemizde enerjinin öneminin artmasıyla birlikte gelecek için enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Enerjiye olan ihtiyacı karşılamak için tek çözüm yeni enerji kaynakları değildir. Mevcut tüketilen enerjiyi tasarruflu kullanarak da büyük bir oranda enerji elde edilir. Şehir hayatının önemli bir parçası olan elektrikli raylı sistemlerin kullanımının artmasında dolayı, bu sistemlerde enerji tüketimi ve bu tüketimi azaltmak önemli bir konu haline gelmiştir. Raylı taşımacılık şehir içi ulaşımda diğer ulaştırma türlerine göre daha ekonomik, güvenli ve sürdürülebilir bir ulaştırma biçimi olmasından ötürü tercih edilen, devamlı ilgi ve yatırımı artan bir ulaştırma türüdür. Elektrikli raylı sistemlerde daha proje aşamasında yapılabilecek tasarımlarla enerji tüketimini azaltmaya yönelik çalışmalar günümüzde devam etmektedir. Raylı sistemlerde genel enerji tüketimi ile birlikte ana tüketici olan raylı sistem araçlarının enerji tüketimini etkileyen faktörler incelenmektedir ve enerjiyi verimli kullanmak için birçok yöntem geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında ilk olarak raylı sistemlerde enerji tüketim noktalarından bahsedilmiş ve bu noktalardaki tüketime etki eden faktörler belirlenmiştir. Bu faktörlerin simülasyon programları ile etkileri araştırılmıştır. Uzun yıllar hizmet eden raylı sistem güzergâhlarının enerji tüketimi dikkate alınarak nasıl belirleneceği üzerinde durulmuştur. Bu kriterler dikkate alınarak AHP (Analytic Hierarchy Process) ile alternatif güzergâhlar arasından raylı sistem güzergâhına karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is gaining importance in our country and in the World. New energy resources are not only the solution also, efficient energy use can help to save energy. We can optimise our energy use by improving our energy efficiency. Electric rail system is increasingly used and it became part of the city life, the energy consumption and reducing this consumption an important issue of this system. the railway systems are safer, more economical and sustainable than the other systems with the increasing demand and investments they are the preferable solution for the transportation. Beginning of the project phase in electric rail system you can effort to reduce energy consumption in addition you can make feasible design aim to reduce energy consumption that will last until this present day. Firstly I analysed the factors that affect the overall energy consumption of the railway vehicles and I have been developed several methods to use energy efficiently. In this thesis, I focused on how to identify rail routes for many years considering the energy consumption. I have been examined the criterias those affect the energy consumption in rail systems, furthermore I have been determined other criterias in conjunction with energy consumption which is one of the most important criteria for route selection. There has been decided to suitable railway route from alternatives route with AHP (analytic Hierarchy Process).