Doğa referanslı tasarım: Biyomimikri
Design inspired by nature: Biomimicry
  1. Tez No: 432145
  2. Yazar: GÜLÇİN ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BİRGÜL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Doğa, ilişkileri tanımlayan ve organize eden, problemlere çözüm üreten ve kendi kendini organize eden bir sistemdir ve her geçen gün tasarımlarını mükemmelleştirmektedir. Doğa, ürettiği çözümlerde verimli tasarımları kullanırken, değişen koşullara uyum sağlayamayan çözümleri zamanla yok etmektedir. Bu tasarımların ve çözümlerin her biri birer örüntüdür. Tasarım yönünden bakıldığında doğa eski zamanlardan beri insanların ilgisini çekmiş ve ilham kaynağı olmuştur. Bu ilgiyle birlikte antik çağlardan bu yana insanlar doğadaki çözümleri araştırmış, örüntüleri taklit etmiş / uyarlamış veya metaforik yaklaşımlarla tasarımlarda kullanmıştır. Doğanın kendi içerisinde devam eden döngüsü ve prensipleri günümüzde tasarımcılar tarafından sürdürülebilir tasarımlar üretmek için biyomimikri başlığı altında kullanılmaktadır. Bu çalışmalarda, doğanın birebir taklit edilmesi yerine, doğadaki canlıların yüz yüze geldikleri koşullar karşısında ne gibi önlemler aldığı, davranış sergilediği veya yapısal değişime uğradığı hakkında veriler toplanmakta ve sonra tasarım sürecinde bu veriler değerlendirilmektedir. Bir diğer deyişle biyomimikri düşüncesi ile örüntüler tasarıma dahil edilmektedir. Günümüzde, biyomimikri yaklaşımı yanlış anlaşılmalardan dolayı doğadan kopyalama veya doğanın taklit edilmesi olarak algılanmaktadır. Ancak bu yaklaşım taklit veya kopyalamadan ziyade, doğanın nasıl öğrendiği sorusuna odaklanarak doğal biçimlerin veya canlı davranışlarının temel niteliklerini ve özelliklerini yorumlayan veya doğanın bu tasarımlarının özünü alan bir yaklaşımdır. Biyomimikri günümüz ve gelecekteki üretilecek tasarımlar için, sağladığı düşünce ve işbirlikçi çalışma sistemi anlayışı ile birçok tasarımcıya ilham kaynağı olmaktadır. Bu bağlamda yapılan tez çalışmasında, biyomimikri yaklaşımı ve seviyeleri ve biyomimikride kullanılan örüntü çeşitleri araştırılarak, tasarlanan pavyon proje örneklerinde söz konusu alanla ilgili incelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nature is a self-organized system that defines and organizes the relationships and generates solutions to the problems and perfects its designs. Nature uses the solution if it's effective; otherwise it destroys the one unadaptable to the changing conditions. All of these designs and solutions are patterns. From the design perspective, nature has caught people's interest from time immemorial and has become an inspiration for designs. With this interest, people have searched, mimicked or adapted these solutions or they have used them in their designs with the metaphorical approach since the early ages. Nature's ongoing cycle and principles are used by designers to produce more sustainable designs under the subject of biomimicry. In these studies, instead of one to one copying of nature, datas are collected about how natural beings take measure against the conditions they faced, how they act or how they undergo structural changes and afterwards these datas are taken into consideration in the design process. In other words patterns are integrated into designs with the biomimicry thinking. At the present time, biomimetic design approach is perceived as copying from nature or mimicking nature due to the misunderstandings of notion. However, this approach focuses on how nature learns and interprets living creatures' essential nature and characteristics of forms or behaviors without copying or imitating them. Biomimicry provides inspiration to many designers with the idea and concept of collaborative working system that will be produced at present and future. In the thesis study, biomimicry approaches, patterns, and levels are searched and investigations are carried out according to the obtained datas on the designed pavilion project examples.