Fabrika üretim hattında üretim kapasitesini artırmak ve enerji verimliliğini sağlamak
To increase production capacity and provide energy efficiency for factory production line
  1. Tez No: 432153
  2. Yazar: HAKAN ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA YUMURTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde fabrikalar ve içerisindeki üretim montaj hatları insanların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilmiş üretim sistemleridir. Bu üretim sistemlerinin amacı üretilecek olan yüksek talepli ürünlerin verimli, kısa zamanda, ucuz fiyatlı ve beklenen kalitede üretilmesidir. Çalışmadaki temel hedef, buzdolabı üreten bir fabrikada üretim hattının üretim kapasitesini artırmak, böylelikle daha düşük maliyet ile ürün üretme kabiliyetine sahip olmak ve fabrikada enerji verimliliği elde etmektir. Üretim kapasitesini artırmada, üretim hattındaki operasyonların çevrim sürelerini incelemek ve tüm operasyonlar içerisindeki kritik çevrim süresini tespit etmek önemli bir ilk aşama çalışmasıdır. Bu çalışmada üretim montaj hattında bulunan imalat operasyonları araştırılmıştır. İlk önce kritik çevrim süresi değerleri bulunduktan sonra bu sürenin istenilen değere nasıl düşürüleceği araştırılmıştır. Kritik çevrime sahip operasyonlar tek tek incelenmiş, operasyon süresini gereksiz uzatan etkenler ortaya konulmuştur. İncelenen modelde analiz edilen etkenlere göre ekipman değişikliğine ve yapılan operasyonlarda değişikliğe karar verilmiştir. Bu değişiklikler modelde tespit edilen kritik çevrim süresinin istenilen değere düşürülmesini, böylelikle bir vardiyada üretilen ürün kapasitesinin artmasını sağlamıştır. Yapılan analiz ve iyileştirmeler sonucunda ürünlerin üretim hattındaki vardiyalık temposu %23,5 artmıştır. Çalışan makinelerin ve operatörlerin verimlilikleri artmış, üretim maliyetleri düşmüştür. Üretim tesisinde yıllık 126000 kwh elektrik enerjisi tasarrufu sağlanmıştır. Bu gelişmeler ile yıllık 257000 TL parasal kazanç sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, factories and factory production assembly lines are production systems to supply people needs. The target is to produce goods the shortest, cheapest, highest quality and most efficient possible. In this study, main purpose is, increase production capacity, therefore achieving to skill to produce goods with cheaper cost and provide energy efficiency in the factory which produce refrigerator. To increase production capacity, researching cycle times and finding critical cycle times in the whole operation units is one of the most important initial study. In this study, production phases in the production assembly lines have been researched. First off all, after critical cycle times values have been found in the whole production line, this time values have been tried to decrease below which has been wanted to. Peak times each have been analyzed and determined which operations caused to this overtime. According to analyzing causes, for determinated model refrigerator, changing equipmant and changing some operations in the refrigerator has been decided. These changings have provided to decrease critical cycle time and increase production capacity in a shift. As a result of analysis and improvements made, products in the production line capacity in a shift increased %23,5. Running machines and operator's efficiency were enhanced, production costs were decreased. In the production facility, annually 126000 kwh electrical energy saving was provided. Within these developments, annually 257000 TL monetary gain is provided.