Farklı renklerdeki gülhatmi çiçeklerinin biyoaktif özellikleri
Bioactive properties of hollyhocks (Alcea rosea) flowers in different colors
  1. Tez No: 432197
  2. Yazar: HÜMA FERSAHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SAĞDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Gülhatmi bitkisi Malvaceae familyasına ait uzun ömürlü otsu bir bitkidir. Malvaceae familyası dünyada yaklaşık 200 kadar cins ve 2300 tür ile temsil edilmektedir. Gülhatmi bitkisi dünyanın birçok yerinde, halk sağlığında yaygın olarak kullanılmaktadır. Gülhatmi çiçekleri çeşitli hastalıklarda fitoterapi amaçlı kullanılmaktadır. Gıdalarda doğal olarak bulunan ve beslenme yoluyla alınan biyoaktif bileşenlerin gerek insan hastalıklarının tedavisinde kullanımı ve gerekse hastalıklardan korunmadaki rolleri son yıllarda üzerinde önemle durulan konulardandır. Bu çalışmada, farklı renklerdeki gülhatmi çiçeklerinin biyoaktif özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla sekiz farklı renkteki gülhatmi çiçeğinin toplam fenolik madde, antosiyanin, antioksidan içerikleri ile antosiyanin stabiliteleri ve antimikrobiyal etkileri belirlenip karşılaştırılmıştır. En yüksek antioksidan aktivite, fenolik madde ve antosiyanin içeriği koyu bordo renkli gülhatmi çiçeğinde belirlenirken en düşük değerler ise sırasıyla lila, açık mor ve beyaz renkli çiçeklerde saptanmıştır. Antosiyanin stabilitesi, 60°C ve 75°C'de analiz edilmiş olup ve zamanla antosiyanin stabilitesi azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Hollyhock is a perennial herbaceous plant of Malvaceae family. Malvaceae family is represented by the 200 genus and 2300 species. Hollyhock is widely used in folk health in many parts of the world. Hollyhock is used for purposes of phytotherapy in various diseases. The use of bioactive compounds which naturally present in foods and are taken with diet is the highly discussed issue for the treatment of diseases as well as the protection of diseases in recent years. In this study, bioactive properties of hollyhock flowers of different colors have been investigated. For this purpose, total phenolic content, anthocyanin and antioxidant content, anthocyanin stability of hollyhock flowers in eight different colors were determined and compared. While the highest antioxidant activity, phenolic and anthocyanin contents of dark burgundy colored hollyhock flowers have been determined, the lowest values respectively have been found in lilac, light purple and white colored flowers. Anthocyanin stability has been analysed at 60°C and 75°C and decreased as time progresses.