Farklı pelet kalıplarının pelet parametreleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of different pellet dies on pellet parameters
- Tez No: 809139
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ALP KAĞAN GÜRDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Makinelerı ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada pelet sektörünün temel hammadde kaynağını oluşturan çam talaşı ve buna alternatif olarak kullanılabileceğini düşündüğümüz, bölgemizde fazlaca miktarda hasat artığı olarak ortaya çıkan fındık zurufu kullanılmıştır. Bu iki hammadde 2-4-6-8 mm parçacık boyutunda öğütülmüş, 6 ve 8 mm delik çapına sahip iki farklı pelet kalıbında peletlenmiştir. Üretilen peletlerin fiziko-mekanik ve ısısal parametreleri karşılaştırılmıştır. Çalışmada kalıp delik çapının, parçacık boyutunun ve materyal farklılığının pelet parametreleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın, fındık zurufu ve çam talaşının peletlenmesinde uygun kalıp ve parçacık boyutunun belirlenmesi sektöre ve literatüre katkı sağlaması bakımından önemli olduğu düşünülmektedir. Elde edilen verilere göre en yüksek mekanik dayanıklılık çam talaşından %98.02 olarak elde edilmiştir. En yüksek pelet yığın yoğunluğu fındık zurufundan 667.60 kg.m-3 olarak elde edilmiştir. En yüksek ısıl değer çam talaşından 19.30 MJ.kg-1 olarak elde edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda çam talaşı için kalıp delik çapının fiziksel dayanıklılık bakımından büyük fark oluşturmadığı ve kalıp seçiminde peletin kullanım alanına yönelik tercihte bulunulması gerektiği görülmüştür. Fındık zurufunda ise 6 mm'lik kalıptan elde edilen peletlerin daha iyi performans sergilediği görülmüştür. Genel olarak 6 ve 8 mm parçacık boyutu pelet parametrelerine daha pozitif yönde etki ettiği görülmüştür. Fındık zurufunun dezavantajı yüksek kül içeriği olmuştur. Bu materyalin düşük kül içeriğine sahip materyallerle birlikte harmanlanarak kullanılmasının daha iyi olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, pine sawdust, which is the main raw material source of the pellet industry, and hazelnut husk, which we think can be used as an alternative to this, which occurs as a large amount of harvest waste in our region, were used. These two raw materials were ground to a particle size of 2-4-6-8 mm and pelleted in two different pellet molds with 6 and 8 mm hole diameters. The physico-mechanical and thermal parameters of the produced pellets were compared. In the study, the effects of die hole diameter, particle size and material differences on pellet parameters were investigated. It is thought that the study is important in terms of contributing to the sector and the literature to determine the appropriate mold and particle size in the pelleting of hazelnut husk and pine sawdust. According to the data obtained, the highest mechanical strength was obtained from pine sawdust as 98.02%. The highest pellet bulk density was obtained from hazelnut husk as 667.60 kg.m-3. The highest heating value was obtained from pine sawdust as 19.30 MJ.kg-1. As a result of this study, it has been seen that the die hole diameter for pine sawdust does not make a big difference in terms of physical durability and it is necessary to make a preference for the usage area of the pellet in the selection of the mold. In the hazelnut husk, it was observed that the pellets obtained from the 6 mm mold performed better. In general, it was observed that 6 and 8 mm particle size had a more positive effect on pellet parameters. The disadvantage of hazelnut husk was its high ash content. It was concluded that it would be better to use this material by blending it with materials with low ash content.