Farklı hatve çaplı U tipi ısı değiştiricilerin ısıl verimliliklerinin karşılaştırılması
Comparing of thermal efficiencies for different U type heat exchangers with various pitch diameters
  1. Tez No: 432221
  2. Yazar: ONUR KÜÇÜKGENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN AĞRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Toprak kaynaklı ısı pompası sisteminde ısıtma ya da soğutma, toprak içerisine dikey ya da yatay olarak yerleştirilmiş farklı geometrilere sahip ısı değiştiricileri ile yapılır. Toprak içerisine yerleştirilmiş bu ısı değiştiricileri sayesinde topraktan akışkana ya da akışkandan toprağa ısı transferi olur. Isı transferini etkileyen birçok parametre bulunmaktadır. Bu parametreler; toprağın teknik özellikleri, ısı değiştiricisi geometrisi, toprak derinliği ve dış ortam sıcaklığıdır. Bu çalışmada ise yatay olarak yerleştirilmiş ve bilgisayar ortamında dizayn edilmiş U tipi ısı değiştiricilerde farklı hatve çaplarının ısıl performans üzerindeki etkisi ANSYS-FLUENT programında incelenmiştir. Hatve çaplarının ısı transferi, basınç ve sıcaklık üzerindeki etkisi incelenmiş ve uygun hatve çapı belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The heating or cooling in a ground source heat pump system is done via heat exchangers which are installed as vertically and horizontally and have different geometries. Through these heat exchangers those are installed into the ground, heat transfer occurs from ground to liquid or vice versa. There are many parameters which effect heat transfer process. These parameters are; technical features of the ground, the geometry of heat exchangers, depth of ground and the temperature of the media. İn this study, the effects on thermal performance of different pitch diameters in the U type heat exchangers which are designed at computer environment are examined way horizontally installed on ANSYS-FLUENT program. The effect of pitch diameters on heat transfer, pressure and temperature is examined and the most efficient pitch diameter is investigated.