Balıkesir ili merkez içme ve kullanma su kalitesinin değerlendirilmesi
Balikesir province center assessing the quality of drinking and usage water
- Tez No: 432259
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZMETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu araştırmada, Balıkesir İli Merkez İçmesuyu Arıtma Tesisine ait ham su, arıtılmış su ve arıtılmış suyun şebekeye dağıtımını sağlayan içmesuyu depolarına ait suyun fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik parametreleri, arıtma tesisi parametreleri ve debi ölçüm verileri istatistiksel olarak incelendi. Bu amaçla bu veriler arasında istatistiksel olarak mevsimsel fark, anlamlı bir fark olup olmadığı ve korelasyon ilişkisi ele alındı. Arıtma tesisi çıkış suyu ve depoların mevsimsel ortalamaları standartlarla (TSE, EC, WHO, İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik) karşılaştırıldı. Çalışmada 2014 yılına ait su kalite parametreleri için Arıtma Tesisi ham su ve çıkış suyu analiz verileri, havalandırma ve koagülasyon ünitesine ait parametre verileri, tesise ait debi ölçüm verileri ve su depolarından alınan analiz verileri kullanıldı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde IBM SPSS Statistics paket programı kullanılarak ANOVA Testi ve Paired Samples T Test uygulandı. Sonuç olarak, Arıtma tesisindeki parametreler ve arıtma tesisi ile depolar arasındaki parametre ortalama değerleri arasında mevsimsel fark olduğu bulunurken, arıtma tesisindeki bazı parametreler ve arıtma tesisi ile depolar arasındaki bazı parametreler için mevsimsel fark olmadığı bulundu. Kıyaslanan örneklerden 39 unda anlamlı fark olduğu tespit edilirken, bazılarında anlamlı fark olmadığı bulundu. Korelasyon yönünden 5 örnek arasında zayıf-aynı yönlü bir ilişki, 1 örnek arasında zayıf-ters yönlü bir ilişki, 9 örnek arasında orta-aynı yönlü bir ilişki ve 21 örnek arasında kuvvetli-aynı yönlü bir ilişki bulundu. 19 örnekte korelasyon ilişkisi bulunmadı ve bazı örneklerde korelasyon hesaplanamadı. Arıtma tesisi ve depolara ait mevsimsel ortalamaların ulusal ve uluslararası standartlara uyduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
It was aimed to evaulate the performances of processes in Balikesir Central Drinking Water Treatment Plant (DWTP) and its Water Storage Tanks (WST) in Water Distribution Network (WDN). Therefore, assessment of treated water quality (TWQ) and operation conditions in plant were carried out by using the physical, chemical and microbiologic aspects of water and the amounts of raw water and chemicals used, respectively. Data were obtained from the DWTP based on 2014 year, and evaulation was made by analysing data for different statistical methods. Statistic analysis was conducted regarding significance of seasonal difference, significant mean differences, and correlation relationship of samples. Statistical evaluation of data was performed using the SPSS. The ANOVA and paired samples T tests were performed to evaluate comprehensive data analysis. The seasonal differences between mean values of DWTP samples, and DWTP to WST samples was examined and the results showed a significant seasonal differences among the parameters. On the other hand, it was not observed a seasonal differences in DWTP and DWTP to WST samples. Furthermore, parameters were compared whether there was any significant mean differences. The results showed that there was significant mean differences in 39 parameters while there was not any significant mean differences among the rest of parameters. In the correlation analyses; 5 parameters had positive-weak relationship, 1 parameter had negative-weak relationship, 9 parameters had positive- moderate relationship, 21 parameters had positive- strong relationships. It was determined that 19 parameters had no any correlations during the study. In this study, it was found that the seasonal means of the DWTP and its WST facility did not exceed the limits of national (TSE) and international (ECE and WHO) standards.