Balıkesir İli Merkez İlçesi tarım işletmelerinin ekonomik analizi ve başlıca ürünlerde girdi kullanım miktarı ile verim arasındaki ilişkilerin araştırılması
- Tez No: 47940
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BALIKESİR İLİ MERKEZ İLÇESİ TARIM İŞLETMELERİNİN EKONOMİK ANALİZİ VE BAŞLICA ÜRÜNLERDE GİRDİ KULLANIM MİKTARI İLE VERİM ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN ARAŞTIRILMASI Figen ORHAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mehmet BÜLBÜL 1996, Sayfa : 144 Jüri : Prof. Dr. Mehmet BÜLBÜL Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ Prof. Dr. Rasih DEMİRCİ Bu araştırma, Balıkesir ili Merkez ilçede yer alan 120 köyden gayeli örnekleme yapılarak belirlenen 14 köyde yürütülmüştür. Daha sonra, belirlenen 14 köyden tabakalı tesadü fi örnekleme yöntemine göre, örnek işletme sayısı 87 olarak tespit edilmiş ve bu tarım işlet melerinden anket yoluyla toplanan bilgiler doğrultusunda işletmelerin arazi kullanma şekilleri ve arazi büyüklükleri ile nüfus ve işgücü durumu analiz edilmiştir. İşletmelerin aktif ve pasif ser maye durumları araştırılmıştır. Yıllık faaliyet sonuçlan kapsamında gayrisaf hasıla, işletme mas rafları, saf hasıla, tarımsal gelir ve rantabilite oranları bulunmuştur. Ayrıca tarım işletmelerinde girdi kullanım seviyeleri belirlenmiş ve Cobb-Douglas tipi üretim fonksiyonu kullanılarak girdi kullanımı ile verim arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Ekonomik analiz, sermaye, gayrisaf hasıla, işletme masrafları, saf hasıla, tarımsal gelir, rantabilite, girdi kullanım seviyesi, üretim fonksiyonu.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON ECONOMIC ANALYSIS AND INPUT-OUTPUT RELATIONS OF MAIN PRODUCTS ON THE FARMS IN BALIKESİR CENTRAL DISTRICT Figen ORHAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof. Dr. Mehmet BÜLBÜL 1996, Page : 144 Jury : Prof. Dr. Mehmet BÜLBÜL Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ Prof. Dr. Rasih DEMİRCİ This research was carried out in 14 villages which were determined by the purposed sampling method from 120 villages in Balıkesir Central district. The number of the farms stu died was calculated as 87 by stratified random sampling method and the land use types of the hol dings, land size, population and labour capacities have been analyzed with the data which were collected from selected holdings by questionaries. Gross product, operating cost, net product, farm income and rantability ratios have been calculated in the meaning of annual working re sults. Furthermore input use levels have been determined for farms studied and relation betwe en input use and yield has been determined by the Cobb-Douglas production function. KEY WORDS : Economic analysis, capital, gross product, operating cost, net product, farm income, rantability, input utilization level, production function.