Balıkesir ili merkez ilçelerinin farklı mahallelerindeki ceviz bahçeleri topraklarının bazı besin elementlerinin birlikte ekstraksiyonunda kullanılabilecek en uygun yöntemlerin belirlenmesi
Determination of the most suitable methods for the extraction of some nutrients of the soils at walnut orchards in different villages of the central districts of balikesir province
- Tez No: 421368
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLENDAM TÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, toprakta bitkilere elverişli formda bulunan, makro (K, P, Ca, Mg) ve mikro (Fe, Cu, Zn, Mn) besin elementlerinin tek bir ekstraksiyon çözeltisi ile alınması ve ICP-OES cihazı ile bir defada analiz edilmesi ve bu metotlardan, toprak analiz laboratuvarlarında kullanılan rutin (klasik) metotlarla yüksek korelasyon verenlerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla, Balıkesir ili merkez ilçelerinin farklı mahallerindeki ceviz bahçelerinden 20 adet toprak örneği toplanmıştır. Bu örneklerde elverişli makro ve mikro besin elementleri, standart analiz metotları ve çok sayıda elementi ekstrakte edebilen, Mehlich III, amonyum bikarbonat -DTPA (AB-DTPA), modifiye edilmiş Morgan, asit amonyum asetat-EDTA (AAAc-EDTA) ve Japon Yanai metodu ile ekstrakte edilerek ICP-OES cihazında belirlenmiştir. Toprak örneklerinde fosfor (P), potasyum (K), magnezyum (Mg), kalsiyum (Ca), bakır (Cu), mangan (Mn) ve çinko (Zn)'nun standart metotlarla belirlenen miktarları ile Mehlich-III, modifiye edilmiş morgan, Amonyum bikarbonat-DTPA (AB-DTPA), asit amonyum asetat-EDTA (AAAc-EDTA) ve Japon Yanai ekstraksiyon metotlarıyla belirlenen miktarları arasında istatistiki olarak önemli pozitif ilişkiler bulunmuştur. Bu önemli pozitif ilişki, söz konusu elementlerin topraklarda ayrı ayrı standart metotlarla belirlenmesi yerine hepsinin bir defada söz konusu çoklu ekstraksiyon metotlarından birisiyle belirlenebileceğinin göstergesi olabilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to extract available soil macro (K, P, Ca, Mg) and micro (Fe, Cu, Zn, Mn, B) nutrients using single extraction solution (multinutrient extract solution) and to analyse by ICP –OES equipment while determining correlation coefficients between this method and classical other laboratory analysis methods in routine. In total 20 soil samples were collated from walnut orchards in different villages of the central districts of Balıkesir province. Soil available macro and micro nutrients were determined by ICP-OES after extraction of the samples by Mehlich-III, ammonium bicarbonate -DTPA (AB-DTPA), and modified Morgan methods, acid ammonium acetate-EDTA (AAAc-EDTA) and Japanese Yanai extraction methods. Statistically significantly positive correlation coefficients were found between the classical standard methods and this method, in terms of the amount of macro (K, P, Ca, Mg) and micro (Cu, Zn, Mn) nutrients. This is a significant positive relationship, an indication for safely using one of the multiple extraction methods rather than the standard method for the determination of these elements in the soil.