Politically connected firms and connected individuals in Turkey
Türkiye'de siyasi bağlantılı firmalar ve bağlantılı kişiler
  1. Tez No: 432351
  2. Yazar: EZGİ ŞİİR KIBRIS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE KEMAHLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma Türkiye'de 1998 ve 2015 yılları arasındaki siyasi bağlantılı firmaların ve bağlantılı kişilerin betimsel bir analizini sunmaktadır. Politikacı iş adamları, iş adamı politikacılar ve siyasi bağlantılı şirketlerin tanımlanması için 18.ve 24. dönemler arasındaki milletvekillerine ait veriler Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden, firmaların yönetim kurulları ile ilgili veriler ise Borsa İstanbul ve Kamu Aydınlatma Platformu'ndan elde edilmiştir. Çalışmada,“siyasi bağlantılı firma”Faccio'nun doğrudan bağlantılar yöntemine dayanılarak tanımlanmıştır. Buna göre eğer bir şirketin halihazırdaki yönetim kurulu üyelerinden en az biri milletvekili ise ya da daha önce milletvekilliği yaptıysa veya bir şirketin eski yönetim kurulu üyelerinden en az biri daha sonra parlamentoya girmiş ise o şirket siyasi bağlantılıdır. Bu bağlantıları bulmak için Borsa İstanbul'da 1998 ve 2015 yılları arasında işlem gören 694 adet farklı firma incelenmiş; siyasi bağlantılı firmalar yıllara, sektörlere ve partilere göre gösterilmiştir. Ardından, bağlantılı kişilerin hangi partilerde oldukları, mecliste hangi komisyonlarda yer aldıkları ve hükümette görev alıp almadıkları belirtilmiştir. Tez, sonuç olarak 1980 sonrası dönemde siyaset ve iş dünyası ilişkilerinin siyasal partilerle bağlantılı olarak değişimini ve sürekliliğini göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research provides a descriptive analysis of politically connected firms and connected individuals in Turkey from 1998 to 2015. The data of parliamentarians between the 18th and 24th legislative periods of the Grand National Assembly of Turkey and the data of boards of directors collected from the Istanbul Stock Market and Public Disclosure Platform are utilized for identifying businessman politicians, politician businessmen and politically connected firms in Turkey. Relying on Faccio's method of direct connections, the study defines a firm as politically connected if at least one of the members of the board of directors is a parliamentarian; or at least one of the members of the board of the directors was a parliamentarian; or a former member of the board of the directors enters into the parliament. In this study, among 694 firms traded in the Stock Market İstanbul politically connected firms according to years, sectors and parties are stated. Then, politically connected individuals are displayed for understanding which parties have more businessmen individuals, which parliamentary committee these individuals are and if there are ministers among them. The thesis at the end, aims to reveal the change and continuity in the relationship between business and politics in Turkey across different political parties from the 1980s on.