Haunting pasts, broken futures: Youth subjectivities under the conditions of violence and precarity
Dadanan geçmişler, parçalanmış gelecekler: Şiddet ve güvencesizlik koşullarında gençlik öznellikleri
- Tez No: 432384
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA NEYZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez, Alevi-Kürt ailelerinin yaşadığı ve birçok devrimci grubun aktif olduğu, Okmeydanı bölgesinin üst kısmında yaşayan gençlerin öznelliklerinin şekillenmesini incelemektedir. Politik şiddetin, ayrımcılıkların, ve hem yerel konulara hem de neoliberal dönemdeki genel ekonomik ve sosyal problemlere dayalı güvenciz koşulları anlamlandırmalarını incelemek için, Alevi-Kürt gençlerin anlatılarının ve öznel temsillerinin üzerinde durdum. Okmeydanı'nın tarihçesinde, şiddet ve politik mücadele gençlik öznellikleri için duygusal ve etkileyici bir çerceve oluşturdu, ve politik/'isyankar' gençlik imajı Okmeydanı'nın mekanları ile ilişkilendirildi. Ancak, bu tezde Okmeydanı'ndaki kentsel gençliğin politik alanların içinde ve ötesinde farklı öznellikler de geliştirdiğini; ve, geçmişi ve yerel yapıları kendi hayatlarına doğrudan almak yerine, gençlerin öznelliklerinin kollektif belleği, politik mücadeleyi, yerel kod ve kimlikleri, yeni olasılıklar ışığında, yeniden anlamlandırdığını ve sorguladığını tartıştım. Bu bağlamda, mekâna duygusal bağlılığı, yeni fırsatlara olan ihtiyaç ve istek ile uzlaştırmak için, Okmeydanlı gençliğin, mekânın, politik alandaki şiddet, direniş ve 'cesur'eylemler ile şekillenmiş, etkileyici çevresi ile hayatlarındaki geçici düzenlemeler arasında bocalamalar yaşadığını savunuyorum. nahtar Kelimeler : Alevilik, Devrimci Gruplar, Gençlik, Güvencesizlik, Kolektif Bellek, Mekân, Okmeydanı, Öznellik, Şiddet
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the formation of youth subjectivities in the upper part of Okmeydanı district, populated by Alevi-Kurdish families, and in which many revolutinoary groups are active. I focused upon the narratives and self-representations of Alevi-Kurdish youth to examine their understandings of political violence, discriminations, and precarious conditions based on both local issues and common economic and social problems in the neoliberal era. In the histoy of Okmeydanı, violence and political struggle has constituted an affective framework for youth subjectivities, and the image of political/'rebellious'youth has been associated with the space of Okmeydanı. Yet, I discussed in this thesis how urban youth in Okmeydanı also develops different subjectivities beyond and within political realms to make sense of their social worlds; and their subjectivities reframes and requestion collective memory, political struggle and local codes and identities in the light of new possibilities, rather than direct appropriation of past and local structures into their lives. In this sense, I argue that Okmeydanlı youth experince oscillations between affective discourse of the space shaped by violence, resistance and 'heroic' actions in the political realm, and different temporal adjustments in their lives to reconcile the emotional belonging to the space with the need and desire for new opportunities. Keywords : Alevism, Collective Memory, Youth, Okmeydanı, Precarity, Revolutionary Groups, Space, Subjectivity, Violence