Medeni Yargılama Hukukunda ihtiyati tedbir yargılaması
The cautinary judgement in law of civil procedure
  1. Tez No: 432401
  2. Yazar: YASEMİN MISTAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİDE ÖZDEN ÖZKAYA FERENDECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
“Medeni Yargılama Hukuku'nda İhtiyati Tedbir Yargılaması”isimli çalışmamızda, ihtiyati tedbir talebi üzerine verilen kararlara karşı kanun yoluna başvurulup başvurulamayacağı, kanun yolundan ne anlaşılması gerektiği, Türk hukukundaki tartışmalı görüşler ve Yargıtay içtihatları temel alınarak incelenmiştir. Bunun için öncelikle çalışmamızın birinci bölümünde, ihtiyati tedbiri şemsiyesi altına alan geçici hukuki koruma kavramını, geçici hukuki korumanın önemini ve geçici hukuki korumanın temel özellikleri üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın ikinci bölümünün birinci kısmında, ihtiyati tedbir hakkında genel bilgiler verilmiş, bu çerçevede ihtiyati tedbirler, özel hukuk yargılamasındaki diğer geçici hukuki korumalar ve benzer müesseselerle karşılaştırılmıştır. İkinci kısımda; ihtiyati tedbir türleri sınıflandırılarak tespit edilen tedbirlerin içeriklerine değinilmiştir. Son bölümde ise ihtiyati tedbir kararı alınması usulü, ihtiyati tedbir talebinin incelenmesi ve ihtiyati tedbir talebinin karara bağlanmasını izah ettikten sonra, hangi hallerde ihtiyati tedbir kararlarının sona ereceğini ve haksız ihtiyati tedbirden doğan tazminat davasını inceledik.
Özet (Çeviri)
In our study titled,“The Cautinary Judgement in Law of Civil Procedure”, the issues of whether it can be applied to the right to appeal or not against the decrees given upon the request of cautionary judgement and what should be understood from the right to appeal, were examined by taking the contradictive views in Turkish law and the supreme court practices as basis. For this, in the first part of our study, primarily the temporary legal protection concept which takes the cautionary judgement under its umbrella, the importance of the temporary legal protection and the basic characters of the temporary legal protection, were laid emphasis. In the first part of the second chapter of our study, general information about the cautionary judgement in this framework were compared with the other temporary legal protection in private legal judgement and the similar institutes. In the second part; the contents of the measures by classifying the cautionary judgement types were mentioned. In the last chapter, after the examination of the cautionary judgement request and explanation of concluding the cautionary judgement, we examined in which the cautionary judgement shall conclude and the suit for damage which arises from the unfair cautionary judgement.