İş yargılamasında geçici hukukî korumalar
Temporary legal protection in labor proceedings
  1. Tez No: 270755
  2. Yazar: SUMRU OKAYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ÖZEKES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bireyler arasındaki ilişkiler, toplumdaki herkesin uyması gereken soyut kurallarla düzenlenmiş ve bireyler arasında meydana gelen uyuşmazlıkların çözümü yargı yetkisine sahip olan devlete bırakılmıştır. Bu durumun bir sonucu olarak da devletten, hak arama özgürlüğünü ve hukukî korunma talebini güvence altına almasının yanı sıra etkin bir hukukî korumayı sağlaması da beklenmektedir. Yargılama sürecinde veya henüz bu süreç başlamadan önce dava sonucunun, maruz kalabileceği tehlikelerden korunması geçici hukukî korumalar aracılığıyla sağlanır. Kendine özgü bir yargılaması olan geçici hukukî korumaların türlerinden başlıcaları da ihtiyatî tedbir, ihtiyatî haciz ve delil tespitidir.Geçici hukukî korumalar, tüm yargılama türlerinde olduğu gibi iş yargılamasında da etkin bir hukukî korumanın sağlanması bakımından başvurulabilecek kurumlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. İş hukukuna ilişkin kanunlarda geçici hukukî korumaları içeren çok az sayıda hüküm bulunduğundan iş yargılamasında da bu koruma tedbirleri bakımından medenî usûl hukuku ve icra hukukunun temel prensipleri göz önünde bulundurulacaktır.Çalışmamızın birinci bölümünde geçici hukukî korumalar ve iş yargılaması hakkında temel bilgiler verilecektir. İkinci bölümde ise geçici hukukî koruma türlerinden ihtiyatî tedbir, ihtiyatî haciz ve delil tespitinin iş hukukunda gösterdiği özelliklere değinilecektir. Son bölümde de iş yargılamasında ortaya çıkabilecek somut geçici hukukî koruma tedbirleri açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Relationships between individuals which are organised with abstract laws that every person in society must abide by and the settlements of disputes which arise between individuals have been left to the government whom have judicial power. As a result of this situation, alongside the right to claim one?s rights and the demand to secure one?s legal protection, it is expected that effective legal precautions for protection are provided by the government. Protection from dangers one may be exposed to during the prosecution process or before the commencement of this period, resultant from a lawsuit is provided with temporary legal protections. Principal types of temporary legal protections which are adjudications in their own right are provisional injunction, provisional attachment and the recording of evidence.Temporary legal protection, as with all types of adjudication also with labor proceedings, come across to us as being one of the foundations that can be applied to for effective legal protection. As there are very few provisions containing temporary legal protections within the statutes connected to labor law, regarding these protective precautions in labor proceedings the fundamental principals of civil procedure law and enforcement law must be taken into consideration.The rudiments of temporary legal protections and labor proceedings are given in the first section of this study. Provisional injunction, provisional attachment and the recording of evidence as types of temporary legal protections are touched on in the second section of this study. The final section explains tangible temporary legal protection precautions that may arise within labor proceedings.