Technical analysis: testing MACD with using BİST30 index
Teknik analiz: BİST 30 endeks kullanımı ile MACD'in testi
- Tez No: 432414
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ALTUĞ BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Teknik analiz metodu 18. Yüzyılın sonlarına doğru hisse senetleri hakkında finansal bilgilerin kısıtlı olması ve piyasalarda bulunan mevcut bilgilerin de güvenilir olmamasından dolayı, hisse senetlerinin nasıl hareket ettiklerini öğrenmek ve böylece fiyatların gelecekte nasıl oluşabileceğine dair tahminde bulunabilmek amacıyla ortaya çıkmıştır. Teknik analiz metodunda geçmiş fiyat hareketleri ve işlem hacmi gibi veriler grafiklere aktarılır ve gelecekte oluşması muhtemel fiyat hareketleri tahmin edilmeye çalışılır. Bu çalışmada ilk olarak Borsa İstanbul'un amacı ve faaliyet alanı açıklanmış, tarihindeki önemli noktalara değinilmiş ve Borsa İstanbul'daki piyasalar kısaca açıklanmıştır. Borsada yaygın olarak kullanılan temel analiz ve teknik analiz metodları açıklanmış ve bu metodların varsayımlarını kabul etmeyen ve bir eleştirisi olan etkin piyasa hipotezine kısaca değinilmiştir. Sonraki süreçte teknik analiz metodunda kullanılan grafikler, trendler, formasyonlar ve indikatörler detaylı bir şekilde örnekler kullanılarak anlatılmıştır. Son olarak günümüzde en çok kullanılan indikatörlerden biri olan MACD göstergesi ile ilgili olarak bir uygulama yapılmıştır. Uygulamada, BIST30 endeksine dahil olan 24 adet hisse senedinin getirisi 01.01.2011 ve 31.12.2015 tarih aralığında yıl yıl ve bir bütün olarak saptanmış ve hisse senedi getirileri sadece MACD göstergesinin ürettiği al ve sat sinyalleri kullanılarak yapılan alım-satımlardan elde edilen getiri ile karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda birkaç hisse senedi dışında sadece MACD göstergesi kullanılarak yapılan alım-satımlarda hisse performanslarından daha az getiri elde edildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Towards the end of the eighteenth century the financial information about stocks was scarce and the available information was generally unreliable. Thus technical analysis method due to these factors has emerged to understand the stock price movements and by this way to forecast the future prices of stocks. In technical analysis method past price movements and trading volume are drawn into the charts and possible future price movements are predicted. In this study firstly the purpose and field activity of Borsa Istanbul are described, the milestones and the markets in Borsa Istanbul are mentioned. Afterwards fundamental analysis and technical analysis are shortly explained as analysis methods in stock exchange and efficient market hypothesis which don't accept the assumptions of these methods and is a criticism against these methods are shortly mentioned. In the next process charts, trends, formations and indicators used in technical analysis method are described in detail with examples. Finally a retrospective simulation regarding to MACD indicator which is one of the most used indicator at the present time, is made. A system is clarified and the system traded when MACD give the buy and sell signals. After getting the results, MACD returns and stock returns are compared annually and as a whole in the tested 5 years with using 24 stocks in BIST30 Index. As a conclusion of the study it is obtained that except for a few stocks and in general the MACD returns is less than the stock returns.