Teknik analiz ve MACD göstergesinin İMKB'de uygulanması
Practice of technical analysis and MACD indicator on IMKB
- Tez No: 208691
- Danışmanlar: PROF.DR. NURGÜL CHAMBERS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Günümüzde piyasalara olan ilginin ve yatırımcı sayısının artması MKB'de islem gören hisse senedi sayısını arttırmıstır. Bu durum yatırımcılar açısından seçim yapma zorlugu, ne zaman ve hangi fiyattan yatırım yapılacagı sorularını ortaya çıkartmıstır. Ayrıca son yıllarda sermaye piyasalarının globallesmesi ve birbiriyle bütünlesmesi borsalarda islem yapan yatırımcıların hızlı ve zamanında dogru karar almasını gerektirmektedir. Bu durum yatırımcılar açısından bilgi ihtiyacı ortaya çıkartmaktadır. Yasan tüm bu gelismeler daha önceleri sadece profesyonel yatırımcılar tarafından kullanılan teknik analiz yönteminin son yıllarda büyük ilgi görmesine ortam hazırlamıstır. Bu tez çalısmasında teknik analiz yöntemi, yatırımcılar tarafından dogru bir yaklasımla kullanılması amacıyla teknik analiz sistem ve araçları dezavantajlarıyla birlikte MKB'den örneklerle açıklanmaya çalısılmıstır. Çalısmanın uygulama bölümünde ise MACD göstergesi MKB'de test edilerek, göstergenin performansı temel analiz yaklasımı olan ?al ve tut? stratejisiyle karsılastırılmıs ve MACD göstergenin MKB'de uygulanabilirligi ve nasıl kullanılması gerektigi konusunda elde edilen sonuçlar degerlendirilmistir. Yapılan çalısma ve arastırma sonucunda teknik analiz araçlarının dogru ve sistemli bir sekilde kullanılması durumunda yatırım kararlarında yararlı ve güvenilir bilgiler sundugu görülmüstür. Uygulama bölümünde elde edilen sonuçlardan ise MACD göstergesinin parametrelerinin optimize edilmesi ve ADX göstergesiyle birlikte kullanılması durumunda MKB'de uygulanabilir bir gösterge oldugu ve göstergenin ?al ve tut? yönteminden daha iyi bir performans ortaya koydugu sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, due to increasing of the investors and their interest in to the market, transaction of IMKB?s stock numbers are also increased. As a result of this situation making a choice becomes more difficult for the investors, and a question occurs that when and with which price stokes should be chosen. Also investors must take quick decisions on the right time since the capital market have became global and integrated. This stuation cause need of information for the investors. By the end of these developments, technical analysis method that is used to be used by only proffesional investors, have became popular for all investors in recent years. In this thesis, technical analysis methods is investigated and explained with its advantages and disadvantages in order to allow correct usage by giving samples from IMKB. In practice stage of thesis, MACD indicator is tested on IMKB? stokes and its performance is compared with ?buy and hold? strategies in fundamental analysis method. End of comparison, evaluation of practicability and how it use of result of testing in IMKB. The investigations and study shows that correct and systematic usage of the technical analysis gives reliable and useful information. After result of practice stage of the thesis, we see that optimization of the MACD indicator parameters and its usage with the ADX indicator makes it appropriate and useful method for the IMKB and also becomes a better solution than the ?buy and hold?.