Masaüstü yayıncılığın demokratikleştirdiği grafik tasarımda sık karşılaşılan hatalar
The most common mistakes in graphic design which has been democratized by desktop publishing
  1. Tez No: 432418
  2. Yazar: AYDAN SİRETLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. MELİKE TAŞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Dijital teknolojilerin takip etmesi güç bir hızla gelişmesi ekonomik, kültürel, sosyal, bilimsel ve sanatsal alanda köklü değişimlere yol açmıştır. Grafik tasarım da diğer tüm alanlar gibi bu değişimden büyük ölçüde etkilenmiştir. Masaüstü yayıncılık, grafik tasarımı demokratikleştirmiş, bilgisayar erişimi olan herkese grafik tasarım ürünü üretebilme imkanı sunmuştur. İnternetin de katkısıyla kişiler artık, kâr amacı güden ya da gütmeyen tüm grafiksel ifadelerini, bütün dünya ile paylaşma gücüne sahiptir. Ancak büyük güç, büyük sorumluluk getirir; grafik tasarım gibi güçlü ve aktif bir iletişim aracının, yetkin olmayan kişilerce kullanılması hatalı iletişime; hatalı iletişimse, sonuçları araştırmanın ilerleyen bölümlerinde bahsedilecek olan türlü problemlere yol açmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde geleneksel grafik üretim ve çoğaltım tekniklerinin tarihsel gelişme sürecine değinilmiş, bilgisayar teknolojilerinin doğuşu, masaüstü yayıncılığın gelişimi ve grafik tasarım üzerindeki etkisi tartışılmıştır. İkinci bölümde sık karşılaşılan grafik tasarım hataları ele alınmış, yapılan tespitler, çeşitli örneklerle desteklenmiştir. Üçüncü bölümde bahsi geçen hataların günlük hayata yansımaları konusu ele alınarak, bu hataların doğurduğu sonuçlar, gerçek olaylar üzerinden örneklendirilerek, konunun önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler Grafik, Grafik Tasarım, Masaüstü Yayıncılık, Görsel İletişim, Grafik Tasarım Hataları, Görsel İletişim Hataları
Özet (Çeviri)
The rapid changes in digital technologies have altered economic, cultural, social, scientificial and artistic fields in a radical way. Like all the other fields, graphic design also has been effected by these changes. Desktop publishing has democratized graphic design and made it possible to create graphic design products for anyone who has an access to a computer. With the help of the internet, people are now able to share their all graphic expressions to the world, whether they are commercial or not. But with great power, comes great responsibility; graphic design, which is a powerful an active communication tool when used by noncompetent people can cause miscommunication which leads various problems that will be examined during this research. In the first section, historical development of traditional graphic prodoction and multiplication is conveyed. Later on, birth of computer technologies, development of desktop publishing and its effects on graphic design is being discussed. In the second section, the most common graphic design mistakes are handled. Observations of the researcher are presented with various examples. In the third section mentioned mistakes' reflections on daily life basis are examined by real life examples. Keywords Graphic, Graphic Design, Desktop Publishing, Visual Communication, Graphic Design Mistakes, Visual Communication Mistakes.