Alkol ve madde bağımlılarının çocukluk çağı travmaları ile çocukluk çağı istismar öyküleri ile alkol ve madde kullanımının incelenmesi
A case study on childhood traumas and child abuse of alcohol and substance addicts and use of alcohol and drugs
  1. Tez No: 432624
  2. Yazar: EZGİ GÖREVİN ÖNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çocuklara karşı uygulanan istismar ve çocukluk çağı travmaları, çocuğun psikososyal gelişimini ve gelecek yaşantısını olumsuz yönde etkilemektedir. Hem dünya genelinde hem de Türkiye'de çocuk ile ilişkili suçların fazla olması, bireysel ve ahlaki değerlerin bozulması, bireyleri alkol ve madde kullanımı gibi zararlı alışkanlık ve davranışlara iten nedenler arasında sayılmaktadır. Ayrıca günümüzde, çocukların yaşadıkları travma ve istismarların en çok birinci yakınlıkta akrabalar tarafından gerçekleştirildiğini araştırılmalar tarafından kanıtlanmaktadır. Türkiye'de çocuklara yönelik istismar, örselenme ve travma öykülerinin yetişkinlikte alkol ve madde tüketimi ile olan ilişkisinin incelemesi yer almaktadır. Ayrıca, çözüm önerileri ortaya konarak çocuk istismarı gibi travmatik durumların alkol ve madde bağımlılıklar ile ilişkisi ortaya konularak; hem çocuk istismar ve travmalarına hem de bağımlılıklara karşı açılan savaşa katkıda bulunulması hedeflenmiştir. Bireylerin madde kullanma durumları arasında fiziksel ihmal alt ölçeği puanı açısından anlamlı fark bulunmaktadır. Daha önce alkol kullanmış olan bireylerin diğer bireylere oranla fiziksel ihmal düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmış olmakla birlikte, bireylerin madde kullanma durumları arasında duygusal ihmal alt ölçeği puanı açısından anlamlı fark bulunmaktadır. Ayrıca, alkol kullanmış olan bireylerin diğer bireylere oranla duygusal ihmal düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Çocuk,Travma,Alkol, Taciz, Madde Kullanımı, Aile
Özet (Çeviri)
Physical, psychological and social abuse applied to children by society, family members or another person affect a child's psychological development and his future life in a negative way. . The crime is more associated with children, in general, indicates that the deterioration in terms of both moral and cognitive. Both in the world and in Turkey, it is seen that the effects on these people cause harmful behaviours and habits such as use of alcohol and drugs. On the other hand it is proved with conducted research that children face child abuse from their parents or relatives. According to my case study, there are significant differences in terms of physical neglect subscale scales between the cases of the use of the individual drug. While individuals who previously had used alcohol level was found to be higher than other individuals with physical neglect are significant differences between the situations subscale scores of individuals using drugs. In addition, it was found that individuals who use alcohol have higher levels of emotion neglect than others. In this research study, the relation between child abuse, disturbance and consequently traumatic stories and use of alcohol and drugs of adults have been examined. In addition, statistically proven cases and legal inabilities have been emphasized. It is aimed to contribute and to fight against traumas, child abuse and addiction. Key Words : Child, Trauma, Alcohol, Abuse, Substance (Drug) Abuse, Family