Farklı anne baba tutumlarının üniversite öğrencilerinin kendini toparlama gücüne, problem çözme becerilerine ve karar verme davranışlarına etkisi
The effect of parental attitudes on resilience, problem solving capacity and decision making behaviour of the university students
  1. Tez No: 432625
  2. Yazar: SEDA PAMUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ŞÜKRÜ GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, farklı anne-baba tutumlarının, üniversite öğrencilerinin kendini toparlama gücüne, problem çözme becerilerine ve karar verme davranışlarına etkisinin olup olmadığını incelenmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu İstanbul ilinde, Avrupa Yakası'nda bulunan üniversitelerde öğrenim görmekte olan 350 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmaya 154 erkek öğrenci, 196 kız öğrenci katılmıştır. Veri toplama araçları olarak öğrencilerin demografik özelliklerinin sorgulandığı“Kişisel Bilgi Formu”, anne baba tutumlarının sorgulandığı“Anne-Baba Tutum Ölçeği”, psikolojik dayanıklılığı ve bireylerin olaylara uyum ve üstesinden gelme özelliğini ölçen“Kendini Toparlama Gücü Ölçeği”, kararsızlık düzeylerini ölçen“Kişisel Kararsızlık Ölçeği”ve problem çözme becerilerini ölçen“Problem Çözme Envanteri”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS for Windows 22.0 istatistik programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Hipotez testlerinin uygulanmasında normal dağılım varsayımları dikkate alınmıştır. Bağımlı değişkenlerin tanımlayıcı özelliklere göre normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek üzere Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri uygulanmıştır. Normal dağılım varsayımı sağlandığında gruplar arası farklılıkların belirlenmesinde parametrik yöntemler, normal dağılım varsayımını sağlanmadığında ise non-parametrik hipotez testleri uygulanmıştır. Verilerin analizinde parametrik yöntemler olarak iki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında Tek Yönlü Anova (One Way) testi kullanılmıştır. Anova testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Scheffe testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde non-parametrik yöntemler olarak iki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında Kruskall Wallis testi kullanılmıştır. Kruskall Wallis testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı olarak Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırmanın sürekli değişkenleri arasında regresyon analizi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında, %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre: öğrencilerin algıladıkları demokratik ve otoriter anne baba tutumu düzeyinin, öğrencilerin kendini toparlama gücü düzeyini arttırmakta olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin algıladıkları koruyucu istekçi ve otoriter anne baba tutumu düzeylerinin öğrencilerin araştırıcı ve aceleci kararsızlık düzeylerini arttırmakta olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin algıladıkları demokratik anne baba tutumu düzeyi öğrencilerin aceleci yaklaşım düzeyini ve kaçıngan yaklaşım düzeyini azaltmaktadır. Öğrencilerin algıladıkları koruyucu istekçi anne baba tutumu düzeyi, öğrencilerin değerlendirici yaklaşım düzeyini, planlı yaklaşım düzeyini, düşünen yaklaşım düzeyini ve kendine güvenli yaklaşım düzeyini arttırmakta olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin algıladıkları demokratik anne baba tutumu düzeyi öğrencilerin problem çözme becerisi genel düzeyini olumlu yönde etkilemekte olduğu, öğrencilerin algıladıkları koruyucu istekçi anne baba tutumu düzeyi problem çözme becerisi genel düzeyini olumsuz yönde etkilemekte olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Anne-Baba Tutumları, Kendini Toparlama Gücü, Problem Çözme Becerileri, Karar Verme Davranışı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigale the effect of parental attitudes on resilience, problem solving capacity and decision making behaviour of the university students. European Region of İstanbul were chosen to be the place of the investigation. 154 male, 196 female university students were involed. Sociodemographic information form, Parental attitude scale self wrap power scale, personal instability scale and problem solving inventory were placed in our questionnaire form. In the analysis of the data was performed using SPSS for Windows 22.0 statistical software. Number of descriptive statistical methods in the evaluation of the data, percentage, mean, standard deviation is used. Normal distribution assumption for the application of hypothesis testing is considered. Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk test to determine whether the dependent variables are normally distributed according to the defining characteristics was performed. parametric methods to determine the differences in the variables that the normal distribution assumption, differences of variables in determining the normal distribution assumption providing non-parametric hypothesis testing was performed. parametric methods to analyze the data between two independent samples t-test for comparison of quantitative continuous data, the comparison of continuous quantitative data between two independent groups of more than Unidirectional (One way) ANOVA test was used. Anova as a complementary post-hoc analysis to determine differences in the post-test Scheffe test. Non-parametric methods to analyze the data as the comparison of continuous quantitative data between two independent groups Mann Whitney U test, the quantitative comparison of continuous data between more than two independent groups Kruskal Wallis test. Kruskal Wallis complementary test to determine differences in man-to-Whitney test after test. Continuous variables were correlated and regression analysis were performed. The findings in the 95% confidence interval was evaluated at the 5% significance level. The findings of the research are as follows: democratic parental attitudes of students and parents authoritarian attitude level was found to be to increase the level of self-recovery power. Requester protective attitude of parents of students and the level of authoritarian attitude of parents increases the researchers found that the level is the level of indecision. requester protective attitude of parents of students and the level of authoritarian attitude of parents increases the level of instability hasty level. Democratic attitude of the parents of the students level reduces the level impetuous approach students headrequestor protective attitude of parents increases the level evaluative approach levels. Requester protective attitude of parents of students increases the level considering the level approach. Requester protective attitude of parents of students level increases the level of self-confident approach. Democratic attitude of the parents of the students level reduces the levels of avoidant approach. Requester protective attitude of parents of students level increases the level planned approach. democratic attitude of parents of students in problem solving skill level reduces the overall level. Requester protective attitude of parents of students in problem solving skill level increases the overall level. Key Words : The Effect Of The Different Parents' Attitudes, Psychological Resilience, Problem-Solving Skills, Desicion Making Behaviour.