Annelerdeki çocuk yetiştirme tutumlarının ilköğretim çağındaki çocuklarda karşılaşılan davranış problemlerine etkisi
Examining the effects of marital attitudes on behavioral problems in elementary school children
- Tez No: 432631
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, annelerdeki çocuk yetiştirme tutumları ile ilköğretim çağındaki çocuklarda görülen davranış problemleri üzerine etkisinin incelenmesidir. İstanbul il sınırları içinde bulunan bir özel okuldaki eğitimlerine devam eden rastgele yöntemle seçilmiş 60 kız ve 68 erkek, toplam 128 çocuğun annesi araştırmaya katılmıştır. Çocukların annelerine“ Aile Hayatı ve Tutum Ölçeği (PARI) ”ve“ Çocuk ve Gençler İçin Davranış Değerlendirme Tutum Ölçeği”uygulanmış, örneklem grubu oluşturması için Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. İstatistiksel analiz için Mann-Whitney U ve Spearman kolerasyon katsayısı kullanıldı. Annelerdeki yetiştirme tutumları ile çocuklarda karşılaşılan davranış problemleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Annelerin aşırı kontrolcü annelik düzeyi arttıkça çocukların anksiyete/depresyon, sosyal içe dönük, düşünce sorunları ve içe yönelim düzeylerinde; demokratik tutum düzeyi arttıkça çocukların sosyallik düzeylerinde; baskı ve disiplin düzeyi arttıkça da çocukların saldırgan davranışlar, sosyal sorunlar ve dışa yönelim düzeylerinde artış olduğu görülmüştür. Bu bulgular, literatürdeki yayınlar ışığında tartışılmış ve psikoloji alanında hizmet veren kişilere ve ebeveynlere kılavuz olmak amacıyla tartışma bölümünde ifade edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Anne Babalardaki Çocuk Yetiştirme Tutumları, Çocuklardaki Davranış Problemleri
Özet (Çeviri)
The aim of this investigation is to examine the effects of mothers' rearing attitudes on behavioral problems of the primary school children. Randomly chosen mothers of 60 girls and 68 boys – totally 128 children's mothers - who continue their education in a private school located in the İstanbul province, participated in this research. The“Parental Attitude Research Instrument-PARI)”and“Child Behavior Checklist for Ages 6-18 (CBCL/6-18)”were administered to mothers of children and ''Demographic Information Form''was used to evaluate the sample group. The correlation coefficient of Mann-Whitney U and Spearman was used for statistical analysis. A significant relationship was found between the rearing attitudes of mothers and behavioral problems of the children. Our results revealed that when the level of mothers'excessive control increased, anxiety/depression levels, social introvertness levels, thought problems and inward orientation levels were also increased in their children. As the democratic attitude level increased, children's agressive behaviors, social problems were also increased. Also, when the repression and discipline levels increased, externalizing behavioral problems were found to be increased in children. Keywords : Examining the Effects of Parental Attitudes, Behavior Problems In Children